Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

73. rocznica Akcji Specjalnej „Koppe”

Strona główna » Aktualności » 73. rocznica Akcji Specjalnej „Koppe”

 

W dniach 8 – 9 lipca 2017r. w Chlinie i Udorzu

odbyły się uroczystości poświęcone pamięci

poległych żołnierzy Batalionu „Parasol”

 

         W sobotę 8 lipca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Haliny Grabowskiej „ZETY” w Chlinie wraz z nauczycielami i rodzicami odbyli rajd rowerowy Chlina – Udórz – Chlina śladem miejsc pamięci narodowej. Po powrocie do szkoły dla uczestników rajdu przygotowano ognisko.

Po przyjeździe kombatantów i harcerzy Dyrektor Szkoły Barbara Pandel przywitała zebranych. Głos zabrała również Przewodnicząca Rady Gminy Pani Teresa Słaboń. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przed płytą poświęconą Patronce Szkoły.

Wykład przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa – doktora Pawła Naleźniaka połączony z prezentacją multimedialną sprawił, że słuchacze przenieśli się w czasie do wydarzeń, które miały miejsce 11 lipca 1944 roku. Przedstawiciel IPN-u złożył kwiaty na pamiątkowej płycie w Udorzu, a w szkole wieczornica trwała dalej – śpiewali uczniowie, harcerze, kombatanci, wspominali dawne dzieje, bohaterskie czyny i ludzi.

           W niedzielę 9 lipca w Udorzu odbyła się Msza św., którą w intencji poległych żołnierzy batalionu „Parasol” odprawił ks. proboszcz Anatol Bujak. Po zakończonej mszy, uczestnicy uroczystości wraz z orkiestrą dętą na czele, przeszli pod płytę pamiątkową „Parasola” w wąwozie, w Udorzu.

Na miejscu potyczki przedstawiciel Komendy Chorągwi Śląskiej ZHP hm. Andrzej Lichota powitał wszystkich zebranych.

Krótka przemowę wygłosił Pan Bogdan Rowiński z Fundacji Cichocimnych. 

Głos zabrał również Pan Krzysztof  Witkowski – historyk,  który  pobudził wyobraźnię zebranych osób ukazując udorski wąwóz sprzed 73 lat jako miejsce zasadzki na uciekających z Krakowa  żołnierzy  Batalionu „Parasol".

Wójt Gminy Żarnowiec – Eugeniusz Kapuśniak podkreślił wagę patriotyzmu i skierował apel do młodego pokolenia o pielęgnowanie pamięci minionych wydarzeń.

Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze.

Na zakończenie Orkiestra Dęta z Chliny odegrała Hymn Polski i Rotę.

 

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2017-07-12 07:59:07

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCF2318mikolaj17
  • DSCF2311mikolaj17
  • DSCF2310mikolaj17
  • DSCF2307mikolaj17
  • DSCF2306mikolaj17
  • DSCF2301mikolaj17
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy