Wycieczka dla czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarnowcu
Wycieczka dla czytelników
Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarnowcu
11 czerwca br. nasi czytelnicy byli na wycieczce w Olkuszu, Rabsztynie i Smoleniu. Biblioteka zorganizowała wycieczkę w ramach akcji „Czytasz. Zwiedzasz. Zapraszamy do Olkusza”, do której zaprosił nas Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Dzięki zakładkom do książek, które otrzymaliśmy nasi czytelnicy mogli zwiedzać olkuskie muzea i zamek w Rabsztynie z biletami ulgowymi.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na którą składa się kilka tysięcy eksponatów m.in. skamieniałe gąbki, belemity, koralowce, przedmioty wykonane ze zlepieńca parczewskiego oraz minerały wydobywane w olkuskich kopalniach. Nasi czytelnicy mogli zwiedzić Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, który ur. się 1902r. w Sulisławicach koło Miechowa. Władysław Wołkowski nazywany był „Michałem Aniołem od Wikliny”. W muzeum znajduje się piękna kolekcja mebli wykonanych z wikliny, trzciny, drewna i sznurka, wiklinowe portrety i pejzaże, wizerunki bóstw słowiańskich, postacie z podań ludowych i inne.
Zwiedziliśmy również Muzeum Afrykanistyczne im. dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej oraz Kolekcję Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i Pilota Leona Kubarskich. W zbiorach muzeum zgromadzono liczne eksponaty obrazujące codzienne życie plemion Afryki Zachodniej oraz Środkowej – Tuaregów, Dogonów, Bambara oraz Boszongo. Mogliśmy zobaczyć rzeźby wykonane w drewnie oraz metalu, bogatą kolekcję afrykańskich masek, zbiór afrykańskich instrumentów muzycznych broń, biżuterię, wyroby z kości słoniowej, zabawki, ubrania, fetysze (talizmany, figurki, bądź maski którym przypisuje się nadzwyczajną moc) oraz namiot taureski. Olkuskie Muzeum posiada w swoich zbiorach kolekcję Malarstwa Czarnej Afryki, w większości są to obrazy z lat 60. i 70. XX wieku. Piękne eksponaty zachwyciły nie tylko najmłodszych uczestników wycieczki. Kolekcje, które mieliśmy okazję zobaczyć znajdują się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu - Dział Wystawienniczo-Muzealny i Promocji MiG Olkusz.
Po krótkiej przerwie udaliśmy się do Rabsztyna, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku oraz Chatę Antoniego Kocjana ur. w 1902 r. w Olkuszu. Był on pilotem, konstruktorem szybowców, motoszybowców, specjalistą w zakresie technologii budowy samolotów o drewnianej konstrukcji. W działalności wywiadowczej w Armii Krajowej miał ogromne zasługi w wykryciu niemieckich wytwórni lotniczych oraz rozszyfrowaniu niemieckich tajnych broni. Drewniany dom, w którym urodził się A. Kocjan wybudowany został w 1862r. Na zlecenie władz Olkusza został on rozebrany, przewieziony do Rabsztyna i zrekonstruowany, obecnie znajduje się tam ekspozycja etnograficzna. Po zwiedzaniu ruin zamku i Chaty Kocjana wszyscy udali się na ciepły posiłek. W drodze powrotnej zwiedziliśmy również wyremontowany „Zamek Pilcza” w Smoleniu.
Dziękujemy Panu Wójtowi Eugeniuszowi Kapuśniakowi za zapewnienie autokaru na wycieczkę.
Zdjęcia z wycieczki można zobaczyć na blogu GBP w Żarnowcu http://bibliotekazarnowiec.blogspot.com/