Informacja o burzach
Informacja o burzach
Jak zachowywać się w trakcie burz?
Burze w Polsce to zjawisko całkiem powszechne, zwłaszcza w okresie letnim. Co roku jednak są one przyczyną śmierci przynajmniej kilkudziesięciu osób – wypadki te są zazwyczaj spowodowane niedostatecznym przestrzeganiem zasad, jakie obowiązują przy tego typu pogodzie. Państwowa Straż Pożarna (PSP) oraz Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) ostrzegają: warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby uniknąć tragicznego w skutkach wypadku. Sprawdź więc, jak należy się zachowywać w czasie burzy, aby uniknąć sytuacji zagrażających twojemu życiu i zdrowiu.
Co zagraża ci w trakcie burzy?
Zdecydowanie największym zagrożeniem w przypadku burzy jest ryzyko porażenia piorunem – może się ono zdarzyć każdemu, kto tylko przebywa w tym czasie na zewnątrz. W największym niebezpieczeństwie znajdują się jednak osoby, które pozostają wówczas na otwartej przestrzeni.
Porażenie piorunem powoduje na ogół zatrzymanie akcji serca na skutek przepływu silnego prądu. Najczęściej kończy się ono śmiercią – czas na udzielenie pierwszej pomocy wynosi w takim przypadku jedynie kilka minut, a rokowania zazwyczaj nie są dobre. Do poważnego porażenia może dojść także w przypadku, gdy piorun nie uderzy bezpośrednio w człowieka, lecz w stojący nieopodal słup albo drzewo.
Jak uchronić się przed porażeniem piorunem?
W czasie burzy najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu, jednak w sytuacji, gdy zastanie nas ona podczas pobytu na zewnątrz, należy koniecznie zastosować się do zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy szukać schronienia pod drzewem, zwłaszcza, gdy przebywamy na otwartej przestrzeni. To samo dotyczy również innych wysokich obiektów, zwłaszcza metalowych, takich jak słupy czy ogrodzenia. Trzeba również unikać używania telefonów oraz przedmiotów takich jak kije golfowe czy wędki, które mają zdolność do przewodzenia prądu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie schronienia w budynku, samochodzie lub naturalnym obniżeniu terenu, takim jak wąwóz lub dolina. Nie wolno także przebywać w pobliżu zbiorników wodnych ani na łódce, ponieważ woda doskonale przewodzi prąd. W przypadku wyczucia ładunków elektrycznych w powietrzu powinno się natychmiast przykucnąć, gdyż ryzyko porażenia jest wtedy naprawdę duże – pod żadnym pozorem jednak nie należy kłaść się na ziemi. Jeśli natomiast przebywamy w dużej grupie osób, najlepiej się rozproszyć – w przypadku doznania porażenia przez jedną osobę pozostali będą mogli udzielić jej pomocy. Nawet przebywając w domu na wszelki wypadek warto trzymać się z dala od okien, drzwi, kominów oraz urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu. Zaleca się także wstrzymanie się od rozmów telefonicznych.
Czy można przewidzieć burzę?
Straż pożarna zachęca do korzystania z map burzowych – dotyczy to zwłaszcza podróżujących udających się na wycieczkę w niepewną pogodę. Dzięki tym narzędziom można sprawdzić aktualną lokalizację oraz natężenie nawałnicy w ejonie. Radar burz sprawnie wykrywa obecność wyładowań atmosferycznych, dzięki czemu można sprawnie zaplanować wycieczkę i uniknąć wyjazdu w miejsce, gdzie panują niekorzystne warunki pogodowe. Jeśli więc planujesz podróż, warto regularnie sprawdzać aktualizacje mapy burzowej online lub korzystać z niej pod postacią aplikacji mobilnej. Gdy jednak nie dysponujesz takimi narzędziami, a widzisz lub słyszysz nadchodzącą burzę, możesz dość łatwo oszacować jej odległość od miejsca, w którym się znajdujesz. W tym celu musisz uważnie obserwować niebo oraz zmierzyć ilość sekund, jaka upływa między zobaczeniem pioruna a usłyszeniem grzmotu. Następnie otrzymaną liczbę należy pomnożyć razy 330. Wynik otrzymasz w metrach.