Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina Żarnowiec położona jest w północno-wschodniej części województwa śląskiego, na granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego, nad rzeką Pilicą. Tereny gminy leżą na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Wyżyny Miechowskiej. Ich południowa część znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Krajobraz ma charakter równinny i zdominowany jest przez pola i łąki.

Gmina z historią

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

Jak segregować odpady w domu?

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jak segregować odpady w domu?

Segregacja odpadów w domu nie polega wyłącznie na wyrzucaniu śmieci do odpowiednich kontenerów. To również umiejętne gospodarowanie surowcami, aby można je było ponownie wykorzystać, a także kwestia nawyków zakupowych, dzięki którym zaczniesz przynosić mniej śmieci do domu. Z tego artykułu dowiesz się, jak segregować odpady w domu, a także poznasz kilka sprawdzonych technik, dzięki którym ograniczysz ich produkcję w swoim gospodarstwie.

 

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY W DOMU?

Proces efektywnej segregacji śmieci warto rozpocząć od wydzielenia w swoim domu specjalnego miejsca na pojemniki, do których należy regularnie wrzucać odpady zgodnie z ich przynależnością. Tzw. ustawa śmieciowa, regulująca przepisy dotyczące segregacji odpadów komunalnych dzieli odpady na pięć frakcji – idealnym rozwiązaniem byłaby więc identyczna segregacja śmieci w domu, ułatwiająca dalsze wyrzucanie odpadów do specjalnie w tym celu wydzielonych kontenerów.

Jak jednak zastąpić jeden kosz pod symbolicznym zlewem aż pięcioma!? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, objętość koszy. Segregacja sprawia, że do pojemnika na odpady zmieszane trafia mniej odpadów. Dlatego przygotowane do domowej selekcji surowców pojemniki mogą być mniejsze niż dotychczas. Drugim ważnym elementem jest rozmieszczenie koszy. Odpady takie jak plastik czy szkło nie generują nieprzyjemnych zapachów. Mogą więc znajdować się w otwartej przestrzeni kuchni lub w szafce w przedpokoju. Pojemnik lub woreczek na papier można umieścić w pokoju, np. w pobliżu biurka. Bioodpady i pojemnik na odpady, których nie możemy posegregować, czyli na odpady zmieszane, z kolei lepiej umieścić w zamkniętych pojemnikach i np. w szafce pod zlewem. Coraz częściej spotyka się podłużne kosze z odpowiednimi komorami, co znacznie rozwiązuje problem małej przestrzeni.

Gdy już poradzimy sobie z odpowiednim zaaranżowaniem przestrzeni, oszczędności miejsca i czasu możemy również szukać w samym sposobie segregacji odpadów. Przykładowo zgniatanie plastikowej butelki przed jej posegregowaniem daje nam znacznie więcej miejsca w pojemniku. Pamiętajmy również, że nie musimy odrywać papierowych etykiet od szklanych butelek i słoików czy myć opróżnionych opakowań

Zatem jak segregować odpady w domu według kolorów pojemnika/worka? Selekcja przebiega następująco:

pojemnik niebieski na papier: wrzucamy do niego wszelkiego rodzaju magazyny, czasopisma, ulotki, zeszyty, opakowania z papieru, kartonu i tektury; nie należy wkładać do pojemnika mokrego lub zatłuszczonego papieru (np. zużytych chusteczek, tapet, kartonów po mleku, pieluch etc.)

pojemnik żółty na metale i tworzywa sztuczne: do niego wrzucamy plastikowe butelki, nakrętki, opakowania po środkach czystości i kosmetykach, plastikowe torby i worki; nie wolno wrzucać baterii, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, części samochodowych etc.

pojemnik zielony na szkło: wrzucamy szklane butelki oraz słoiki po napojach i żywności (w tym po napojach alkoholowych), także szklane opakowania po kosmetykach; absolutnie nie należy wrzucać żarówek, reflektorów, zniczy, ceramiki, doniczek, kryształów, termometrów, strzykawek itp.

pojemnik brązowy na odpady biodegradowalne takie jak: odpady warzywne i owocowe, gałęzie, trawę, liście, kwiaty, resztki pożywienia; nie należy wrzucać kości i odchodów zwierząt, leków, kamieni etc.

Odpadów biodegradowalnych w tym kuchennych i odpadów z żywności oraz odpadów z ogrodów i terenów zielonych absolutnie NIE WOLNO wrzucać do kosza na odpady zmieszane. Świetnym rozwiązaniem dla właścicieli domów jednorodzinnych jest wybudowanie własnego kompostownika do utylizacji odpadków organicznych, czyli właśnie biodegradowalnych.

Jakie to odpady niebezpieczne i co z nimi zrobić?

Ostatnim pojemnikiem wykorzystywanym do segregacji jest ten na odpady zmieszane, czyli na wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu – wyjątkiem są jedynie odpady niebezpieczne. Absolutnie nie wolno ich wrzucać do żadnego z wyszczególnionych pojemników, w tym również do śmieci zmieszanych. Do odpadów niebezpiecznych zaliczamy: baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach, a także zużyty sprzęt RTV i AGD. Tego typu surowce należy dostarczyć do specjalnie do tego celu wyznaczonych miejsc takich jak: PSZOK (Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), punkt zbiórki elektroodpadów czy do różnego rodzaju sklepów lub aptek.

Jak ograniczyć produkcję śmieci?

Jednym z efektywniejszych rozwiązań jest unikanie niepotrzebnych opakowań. Zaleca się korzystanie z własnych toreb zamiast kupna dodatkowych reklamówek. Powinno się również wybierać produkty w jak największych opakowaniach, dotyczy to jednak tylko artykułów z długim terminem ważności, np. proszek do prania. Żywność najlepiej kupować na wagę, pakując ją do własnych toreb wielokrotnego użytku.

Optymalizacja wydatków na produkty do gospodarstwa domowego

Wysokie efekty daje również wystrzeganie się wszelkich artykułów jednorazowych: maszynek, baterii, reklamówek, zapalniczek, długopisów etc. Baterie możesz zastąpić akumulatorami, reklamówki – torbami z ekologicznych materiałów, jednorazowe maszynki – profesjonalnymi golarkami, długopisy poleca się natomiast nabywać te z wymiennym wkładem. Zamiast korzystania z papierowych ręczników, pomyśl nad zakupem ściereczek z materiału lub zrób je sam wykorzystując w tym celu zniszczone ubrania.

Duży nacisk warto położyć na oszczędzanie. Kupuj żywności dokładnie tyle, ile potrzebujesz: marnotrawienie jedzenia to obecnie jedna z największych plag o podłożu ekologiczno-ekonomicznym. Podobnie jest z papierem – postaraj się ograniczyć jego zużycie. Zastanów się także, czy zbyt pochopnie nie klasyfikujesz danego przedmiotu jako zbędnego. Zamiast wyrzucać czasopisma, gazety lub książki, możesz je pożyczyć innym lub oddać do miejscowej biblioteki. Jeśli masz jakieś niepotrzebne rzeczy, takie jak meble, urządzenia czy ubrania, pomyśl o tym, by oddać je komuś potrzebującemu.

Efekty segregacji oraz ograniczenia produkcji śmieci

Jak widzisz zmniejszenie produkcji śmieci nie wymaga wiele trudu, a nasze wskazówki jak segregować odpady w domu sprawią, że proces ten przebiegnie w sposób efektywny i bezproblemowy.


 

Źródło:

https://bactotech.pl

https://naszesmieci.mos.gov.pl

 

02

KWI

2024

229

razy

czytano

100/4414

zarnowiec.pl

Najnowsze aktualności

: Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu

25

cze

2024

: II miejsce dla zespołu "Korona Żarnowca"
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

II miejsce dla zespołu "Korona Żarnowca"

24

cze

2024

: Dopłaty za 2024 rok – niewiele czasu zostało na ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Dopłaty za 2024 rok – niewiele czasu zostało na ...

23

cze

2024

: Ruszył nabór wniosków o przyznanie premii dla ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Ruszył nabór wniosków o przyznanie premii dla ...

23

cze

2024

: Grant dla KGW Małoszyce w ramach programu „Działaj ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Grant dla KGW Małoszyce w ramach programu „Działaj ...

23

cze

2024

: Kolejny projekt w ZSCKR w Żarnowcu rusza
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Kolejny projekt w ZSCKR w Żarnowcu rusza

23

cze

2024

Polecamy

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie

Muzeum-Galeria w Woli Libertowskiej

Geoportal - Powiat Zawierciański

Łany Wielkie

Logo serwisu.

Gmina Żarnowiec

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
: ePUAP - Strefa klienta
: Kącik przedsiębiorcy
: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie
: Lokalna Grupa Działania "Perła Jury"
: Związek Gmin Jurajskich
: Serwis Województwa Śląskiego
: OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w Żarnowcu
: Rynek Rolny - Giełda rolna i ogłoszenia rolnicze
: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Żarnowcu
: Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu
: Szkoła Podstawowa im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie
: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowcu
: Przedszkole Publiczne w Żarnowcu
: informacje i usługi przyjazne obywatelom
: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
: Koronawirus: informacje i zalecenia
: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zawierciu
: Starostwo Powiatowe w Zawierciu
: Urząd Skarbowy w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu
: Szpital Powiatowy w Zawierciu
: Powiatowy Urząd Pracy
: Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Gmina Żarnowiec

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.