Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina Żarnowiec położona jest w północno-wschodniej części województwa śląskiego, na granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego, nad rzeką Pilicą. Tereny gminy leżą na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Wyżyny Miechowskiej. Ich południowa część znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Krajobraz ma charakter równinny i zdominowany jest przez pola i łąki.

Gmina z historią

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

30-lecie Związku Gmin Jurajskich

Filtrowanie aktualności

data od

data do

30-lecie Związku Gmin Jurajskich

 

Związek Gmin Jurajskich jest dobrowolnym stowarzyszeniem gmin z województwa małopolskiego i śląskiego, leżących na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Działa od końca 1991 roku, a jego założycielami było 15 gmin (obecnie do ZGJ należą 33 gminy).

Są to: Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Lelów, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec.

 

Siedzibą Związku jest miasto Ogrodzieniec.

Podstawowymi celami Związku są:

- promocja turystyczna Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej przez różnego typu wydawnictwa (przewodniki, albumy, mapy, foldery, ulotki), akcje promocyjne w środkach masowego przekazu, uczestnictwo w targach turystycznych (ITB w Berlinie, WTM w Londynie, Ukrainę w Kijowie, TT Warsaw w Warszawie, Tour Salon w Poznaniu, Lato w Warszawie, Krakowski Salon Turystyczny, Glob w Katowicach, MTG w Gdańsku, Intourex w Sosnowcu, Na Styku Kultur w Łodzi),

- pomoc w nawiązywaniu kontaktów z partnerami krajowymi i zagranicznymi, chcącymi inwestować na terenie Wyżyny

- rozwój turystyki wiejskiej

- ochrona walorów przyrodniczych i kulturowych Jury

- rozwój infrastruktury turystycznej

- dążenie do gospodarczej i kulturalnej integracji gmin

-współpraca i wymiana doświadczeń z zakresu funkcjonowania samorządów lokalnych

- opracowanie i popularyzacja budownictwa dostosowanego do krajobrazu

 

Związek Gmin Jurajskich powstał nie tylko po to, by pomagać gminom w promowaniu ich turystycznych terenów i obiektów, ale również, aby pokazać Wyżynę Krakowsko – Częstochowską jako jednolity i spójny obszar turystyczny. Region, w którym niewidoczne są granice administracyjne - międzygminne czy międzywojewódzkie.

Przynależność do ZGJ w wielu przypadkach wzmaga aktywność poszczególnych gmin do różnego rodzaju działań związanych z turystyką, pozwala czerpać doświadczenia z gmin, które mają lepiej rozwiniętą sferę turystyczną. Daje możliwość (szczególnie małym gminom) profesjonalnej promocji, na którą w sposób indywidualny gmina nie mogłaby sobie pozwolić.

 

30 lat. Tak długo trwa współpraca samorządów położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w ramach Związku Gmin Jurajskich. Ta niezwykła historia rozpoczęła się 17 grudnia 1991 roku w Złotym Potoku w gminie Janów. Wówczas 15 samorządów zdecydowało się na współpracę w ramach nowopowstałego dobrowolnego stowarzyszenia. Po 30 latach Związek zrzesza 33 jurajskie gminy. 10 grudnia w Tomaszowicach w gminie Wielka Wieś odbyło się podsumowanie działalności ZGJ połączone z uroczystą galą.

Uroczystość 30-lecia Związku Gmin Jurajskich otworzył Adam Markowski – Prezes Zarządu ZGJ oraz pomysłodawca powołania tego stowarzyszenia. W swoim wystąpieniu podkreślił, że dzięki dobrej współpracy samorządów w ramach Związku Jura stała się ważnym regionem turystycznym na mapie Polski. Zwrócił uwagę, że mimo całkowitej dobrowolności uczestnictwa w ZGJ zrzesza ono aż 33 gminy.

Rangę wydarzenia podkreśliła obecność przedstawicieli rządu oraz urzędów marszałkowskich województwa małopolskiego i śląskiego. Andrzej Gut-Mostowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Rekreacji zaznaczył, że ZGJ doskonale wykorzystał naturalne piękno Jury w promocji tego regionu. Stwierdził, że Wyżyna Krakowsko-Częstochowska odgrywa ważna rolę w propagowaniu aktywnego wypoczynku. Andrzej Gut-Mostowy wręczył również odznaki honorowe „Za zasługi dla Turystyki” przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki. Wśród wyróżnionych znaleźli się Katarzyna Gądek, Klemens Podlejski, Bogusław Król, Włodzimierz Tutaj oraz Adam Markowski.

Iwona Gibas - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego stwierdziła, że efektem współpracy gmin w ramach ZGJ jest ciągły rozwój Jury. Pokreśliła, że Związek jest strategicznym partnerem województwa małopolskiego w promocji tego regionu. Pani Marszałek wręczyła Związkowi Gmin Jurajskich Złotą Odznakę Polonia Minor przyznaną przez Samorząd Województwa Małopolskiego.

Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego stwierdził, że Związek łączy Jurę nie tylko pod względem geograficznym, ale również w kwestii propagowania idei aktywnego spędzania czasu oraz promowania naturalnego piękna tego wyjątkowego regionu.

Odznaczenie Honoris Gratia przyznane przez Prezydenta Miasta Krakowa otrzymał Robert Nieroda – Dyrektor Biura Związku Gmin Jurajskich. Przyjmując za to odznaczenie podziękował za możliwość pracy przez 26 lat na rzecz promocji Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Podczas uroczystej Gali wszystkie gminy – członkowie ZGJ zostały wyróżnione pamiątkowymi statuetkami w formie jurajskich drzewek wyrastających z wapiennej skały. Są one symbolem wielowątkowej współpracy samorządów w ramach Związku opartej na wspólnym fundamencie, którym jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Wyróżnione zostały również podmioty współpracujące z ZGJ w ramach promocji tego wyjątkowego regionu.

Tytułem Honorowego Członka Związku Gmin Jurajskich nagrodzono wybitego rzeźbiarza pochodzącego z Jury – Jerzego Kędziorę.

Uroczystość była również doskonałą okazją do podzielenia się wrażeniami z gali Polskiej Organizacji Turystycznej. Podczas tego wydarzenia Juromania, której przebieg koordynuje ZDJ została nagrodzona podwójnie, jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2021 oraz Najlepszy Produkt Turystyczny według internautów. Oba wyróżnienia doskonale pokazują wpływ Związku na promocje Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

 

 

Źródło: www.jura.info.pl

 

 

 

16

GRU

2021

504

razy

czytano

777/4278

zarnowiec.pl

Najnowsze aktualności

: TRANSMISJA ON-LINE SESJI RADY GMINY ŻARNOWIEC
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

TRANSMISJA ON-LINE SESJI RADY GMINY ŻARNOWIEC

22

lut

2024

: Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024 rozpoczęty!
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024 rozpoczęty!

21

lut

2024

: Podsumowanie strażackiego konkursu plastycznego 2024
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Podsumowanie strażackiego konkursu plastycznego 2024

21

lut

2024

: „Jedźmy razem!” - rozkład jazdy
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

„Jedźmy razem!” - rozkład jazdy

20

lut

2024

: KRUS ogłasza V Edycję Konkursu dla Dzieci na ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

KRUS ogłasza V Edycję Konkursu dla Dzieci na ...

20

lut

2024

: Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 ...

20

lut

2024

Polecamy

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie

Muzeum-Galeria w Woli Libertowskiej

Geoportal - Powiat Zawierciański

Łany Wielkie

Logo serwisu.

Gmina Żarnowiec

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
: ePUAP - Strefa klienta
: Kącik przedsiębiorcy
: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie
: Lokalna Grupa Działania "Perła Jury"
: Związek Gmin Jurajskich
: Serwis Województwa Śląskiego
: OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w Żarnowcu
: Rynek Rolny - Giełda rolna i ogłoszenia rolnicze
: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Żarnowcu
: Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu
: Szkoła Podstawowa im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie
: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowcu
: Przedszkole Publiczne w Żarnowcu
: informacje i usługi przyjazne obywatelom
: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
: Koronawirus: informacje i zalecenia
: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zawierciu
: Starostwo Powiatowe w Zawierciu
: Urząd Skarbowy w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu
: Szpital Powiatowy w Zawierciu
: Powiatowy Urząd Pracy
: Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Gmina Żarnowiec

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.