30-lecie Związku Gmin Jurajskich
Związek Gmin Jurajskich jest dobrowolnym stowarzyszeniem gmin z województwa małopolskiego i śląskiego, leżących na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Działa od końca 1991 roku, a jego założycielami było 15 gmin (obecnie do ZGJ należą 33 gminy).
Są to: Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Lelów, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec.
Siedzibą Związku jest miasto Ogrodzieniec.
Podstawowymi celami Związku są:
- promocja turystyczna Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej przez różnego typu wydawnictwa (przewodniki, albumy, mapy, foldery, ulotki), akcje promocyjne w środkach masowego przekazu, uczestnictwo w targach turystycznych (ITB w Berlinie, WTM w Londynie, Ukrainę w Kijowie, TT Warsaw w Warszawie, Tour Salon w Poznaniu, Lato w Warszawie, Krakowski Salon Turystyczny, Glob w Katowicach, MTG w Gdańsku, Intourex w Sosnowcu, Na Styku Kultur w Łodzi),
- pomoc w nawiązywaniu kontaktów z partnerami krajowymi i zagranicznymi, chcącymi inwestować na terenie Wyżyny
- rozwój turystyki wiejskiej
- ochrona walorów przyrodniczych i kulturowych Jury
- rozwój infrastruktury turystycznej
- dążenie do gospodarczej i kulturalnej integracji gmin
-współpraca i wymiana doświadczeń z zakresu funkcjonowania samorządów lokalnych
- opracowanie i popularyzacja budownictwa dostosowanego do krajobrazu
Związek Gmin Jurajskich powstał nie tylko po to, by pomagać gminom w promowaniu ich turystycznych terenów i obiektów, ale również, aby pokazać Wyżynę Krakowsko – Częstochowską jako jednolity i spójny obszar turystyczny. Region, w którym niewidoczne są granice administracyjne - międzygminne czy międzywojewódzkie.
Przynależność do ZGJ w wielu przypadkach wzmaga aktywność poszczególnych gmin do różnego rodzaju działań związanych z turystyką, pozwala czerpać doświadczenia z gmin, które mają lepiej rozwiniętą sferę turystyczną. Daje możliwość (szczególnie małym gminom) profesjonalnej promocji, na którą w sposób indywidualny gmina nie mogłaby sobie pozwolić.
30 lat. Tak długo trwa współpraca samorządów położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w ramach Związku Gmin Jurajskich. Ta niezwykła historia rozpoczęła się 17 grudnia 1991 roku w Złotym Potoku w gminie Janów. Wówczas 15 samorządów zdecydowało się na współpracę w ramach nowopowstałego dobrowolnego stowarzyszenia. Po 30 latach Związek zrzesza 33 jurajskie gminy. 10 grudnia w Tomaszowicach w gminie Wielka Wieś odbyło się podsumowanie działalności ZGJ połączone z uroczystą galą.
Uroczystość 30-lecia Związku Gmin Jurajskich otworzył Adam Markowski – Prezes Zarządu ZGJ oraz pomysłodawca powołania tego stowarzyszenia. W swoim wystąpieniu podkreślił, że dzięki dobrej współpracy samorządów w ramach Związku Jura stała się ważnym regionem turystycznym na mapie Polski. Zwrócił uwagę, że mimo całkowitej dobrowolności uczestnictwa w ZGJ zrzesza ono aż 33 gminy.
Rangę wydarzenia podkreśliła obecność przedstawicieli rządu oraz urzędów marszałkowskich województwa małopolskiego i śląskiego. Andrzej Gut-Mostowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Rekreacji zaznaczył, że ZGJ doskonale wykorzystał naturalne piękno Jury w promocji tego regionu. Stwierdził, że Wyżyna Krakowsko-Częstochowska odgrywa ważna rolę w propagowaniu aktywnego wypoczynku. Andrzej Gut-Mostowy wręczył również odznaki honorowe „Za zasługi dla Turystyki” przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki. Wśród wyróżnionych znaleźli się Katarzyna Gądek, Klemens Podlejski, Bogusław Król, Włodzimierz Tutaj oraz Adam Markowski.
Iwona Gibas - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego stwierdziła, że efektem współpracy gmin w ramach ZGJ jest ciągły rozwój Jury. Pokreśliła, że Związek jest strategicznym partnerem województwa małopolskiego w promocji tego regionu. Pani Marszałek wręczyła Związkowi Gmin Jurajskich Złotą Odznakę Polonia Minor przyznaną przez Samorząd Województwa Małopolskiego.
Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego stwierdził, że Związek łączy Jurę nie tylko pod względem geograficznym, ale również w kwestii propagowania idei aktywnego spędzania czasu oraz promowania naturalnego piękna tego wyjątkowego regionu.
Odznaczenie Honoris Gratia przyznane przez Prezydenta Miasta Krakowa otrzymał Robert Nieroda – Dyrektor Biura Związku Gmin Jurajskich. Przyjmując za to odznaczenie podziękował za możliwość pracy przez 26 lat na rzecz promocji Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Podczas uroczystej Gali wszystkie gminy – członkowie ZGJ zostały wyróżnione pamiątkowymi statuetkami w formie jurajskich drzewek wyrastających z wapiennej skały. Są one symbolem wielowątkowej współpracy samorządów w ramach Związku opartej na wspólnym fundamencie, którym jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Wyróżnione zostały również podmioty współpracujące z ZGJ w ramach promocji tego wyjątkowego regionu.
Tytułem Honorowego Członka Związku Gmin Jurajskich nagrodzono wybitego rzeźbiarza pochodzącego z Jury – Jerzego Kędziorę.
Uroczystość była również doskonałą okazją do podzielenia się wrażeniami z gali Polskiej Organizacji Turystycznej. Podczas tego wydarzenia Juromania, której przebieg koordynuje ZDJ została nagrodzona podwójnie, jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2021 oraz Najlepszy Produkt Turystyczny według internautów. Oba wyróżnienia doskonale pokazują wpływ Związku na promocje Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Źródło: www.jura.info.pl