Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Kupujesz, sprzedajesz - zgłoś

Strona główna » Aktualności » Kupujesz, sprzedajesz - zgłoś

 

Warto pamiętać o obowiązku zgłoszenia sprzedaży lub zakupu auta. Zapomnienie może nas nieco kosztować - od 200 do 1000 zł. Na dopełnienie formalności mamy obecnie 60 dni.  Zrealizowanie ich przez internet zajmie kilka chwil. Wystarczy, że skorzystacie z naszej e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu.

Zgłoś, gdziekolwiek jesteś

Na początek nieco przydatnej teorii:

 • Zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który sprzedał lub darował pojazd innej osobie.
 • Nabycie pojazdu zgłasza jego nowy właściciel.

Do realizacji tego obowiązku przez internet potrzeba profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzicie online swoją tożsamość. Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego – załóżcie. Trwa to tylko chwilę, nic nie kosztuje, a szybko się przekonacie, że profil zaufany to spora wygoda. Załóż profil zaufany.

Poza profilem zaufanym, pamiętajcie też o przygotowaniu niezbędnych informacji i dokumentów, czyli:

 • danych pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ – jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Informacje te znajdziecie w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna – sprzedaży lub fakturze VAT,
 • danych nabywcy lub zbywcy pojazdu,
 • skanu lub zdjęcia dokumentu potwierdzającego zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży lub umowę darowizny pojazdu.

Kierunek – GOV.pl

Naszej e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu szukajcie na portalu GOV.pl w zakładce Kierowcy i pojazdy. Oto szczegóły:

Krok 1: wejdźcie na stronę GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu)

Krok 2: po zalogowaniu się wybierzcie sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony) a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu spisu e-usług wybierzcie i kliknijcie w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)

Krok 3: system poprosi o odpowiedź na pytanie – co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu. W zależności od odpowiedzi przekieruje bezpośrednio do odpowiedniej e-usługi. Kliknijcie przycisk ,,Wyślij zgłoszenie”.

Krok 4: wpiszcie dane pojazdu i dołączcie skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.

Krok 5: sprawdźcie lub uzupełnijcie swoje dane.

Krok 6: podajcie dane zbywcy lub nabywcy.

Krok 7: zaadresujcie formularz zawiadomienia. Wasze zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.

Krok 8: sprawdźcie formularz zawiadomienia, podpiszcie profilem zaufanym i wyślijcie. Wyświetli się komunikat, że Wasze zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV dostaniecie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Uwaga! Jest to jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.

WAŻNE: Swoją skrzynkę na Mój GOV znajdziecie po zalogowaniu się do konta Mój GOV (patrz Krok 1) – w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka.

Usługa jest całkowicie bezpłatna. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane wraz z wpłynięciem pisma do urzędu .

To niejedyna e-usługa, która realnie ułatwia życie kierowcom. Na początku czerwca uruchomiliśmy też e-usługę Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu sprzedaży

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2021-09-21 11:44:18

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

 • 42pasowaniePrzedszkole2021
 • 40pasowaniePrzedszkole2021
 • 39pasowaniePrzedszkole2021
 • 38pasowaniePrzedszkole2021
 • 37pasowaniePrzedszkole2021
 • 36pasowaniePrzedszkole2021
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy