
Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostają wydłużone do końca stycznia
Jest rozporządzenie - obostrzenia epidemiczne zostają do 31 stycznia
Dotychczasowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostają wydłużone do końca stycznia. Zamknięta nadal będzie część sklepów w galeriach handlowych, hotele, a infrastruktura sportowa będzie dostępna wyłącznie dla profesjonalistów. Obowiązuje również zakaz nocowania w hotelach. Minister zdrowia zapowiada, że w lutym też nie należy oczekiwać istotnego zmniejszenia ograniczeń.
O utrzymaniu ograniczeń poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Kancelaria premiera we wpisie na Twitterze dodała, że restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia. A minister zdrowia podczas konferencji prasowej zapowiedział, że nie można liczyć, że w przypadku ustabilizowanej sytuacji, zakładając optymistycznie, że będziemy nadal na poziomie średnio ok. 10 tys. zachorowań tygodniowo, po 1 lutego to rząd dokona jakiegoś dużego poluzowania obostrzeń. - Na pewno będziemy oczywiście patrzyli na dzienną liczbę zakażeń; przede wszystkim na jej dynamikę, czy ta liczba jest stabilna, czy nie - powiedział Niedzielski.
Rozporządzenie, które ukazało się w czwartek w Dzienniku Ustaw, zmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 21 grudnia ub. roku i przedłuża aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br.
Maseczki pozostają, stoki narciarskie nieczynne
Do końca stycznia zamknięte będą stoki narciarskie oraz hotele, ma to ograniczyć liczbę osób, które mimo epidemii planowały wyjazdy na narty. Nadal zakazane są wesela, konsolacje i inne tego rodzaju wydarzenia. Do domu można zaprosić 5 osób. Obostrzenie nie dotyczy spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych. Obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, można to robić przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.
Maseczka nie jest obowiązkowa:
1. W samochodzie, z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego,
2 U dziecka do ukończenia 5. roku życia.
Nie musi jej także nosić osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu:
- całościowych zaburzeń rozwoju,
- zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
- trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Jednak w tych ostatnich przypadkach należy okazać zaświadczenie. Wyłączenia dotyczą też niektórych miejsc, jak parki, zieleńce, ogrody zabytkowe i rodzinne ogródki działkowe. Przywrócono obowiązek zachowania odległości w ruchu pieszym - należy zachować dystans 1,5 m. od innych osób.
Sklepy w galeriach otwarte, godziny dla seniorów
Otwarte są tylko niektóre sklepy w galeriach handlowych - sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.
Ponadto w obiektach takich do końca stycznia obowiązywał będzie zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.
Wesela zakazane, imprezy rodzinne i zgromadzenia do 5 osób
Nadal zakazane są wesela, konsolacje i inne tego rodzaju wydarzenia. Do domu można zaprosić 5 osób. Obostrzenie nie dotyczy spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych.
W przypadku zgłoszonych zgromadzeń:
- maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;
- odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
Targi i wydarzenia – możliwe wyłącznie w formie on-line.
W kościołach maseczki i odstęp
Rozporządzenie pozostawia przepis, że w kościele może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych - konieczne jest noszenie maseczek i zachowanie odstępów 1,5 m. Na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa.
Nie działają kina, nawet plenerowe - zakazuje się działalności związanej z projekcją filmów za wyjątkiem usług realizowanych online oraz przygotowywania wydarzeń artystycznych. Można natomiast pójść do kasyna lub pograć w jednorękiego bandytę - wymogi takie, jak w kościołach 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Mogą funkcjonować biblioteki - dopuszczono możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów. Zawiesza się działalność parków rozrywki, klubów nocnych i dyskotek.
Tylko współzawodnictwo sportowe
Trudno też dbać o kondycję. Utrzymane zostaje zawieszenie klubów fitness, siłowni i aquaparków. Możliwa jest natomiast działalność polegająca na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego - ale bez udziału publiczności.
W myśl rozporządzenia działać mogą hotele robotnicze i dla pracowników sezonowych, w pozostałych mogą zatrzymać się m.in.:
- medycy,
- członkowie załogi samolotu,
- marynarze i osoby pracujące na platformach wydobywczych i wiertniczych,
- obsługa pociągu,
- pracownicy zarządcy infrastruktury kolejowej zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego,
- osoby pracujące przy inwestycjach celu publicznego,
- pracownicy podmiotów zapewniających ciągłość działania infrastruktury krytycznej,
- pacjentów i ich opiekunów, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą,
- funkcjonariusza albo żołnierze,
- ale też zawodnicy, trenerzy i członkowie sztabu szkoleniowego,
- zdający oraz inne osoby uczestniczące w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego,
- pełnomocnicy procesowi, obrońcy i pełnomocnicy stron, świadkowie, biegli oraz tłumacze sądowi,
- członkowie misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin.
Co ważne, w regulacji znalazły się też przepisy określają dokumenty konieczne do potwierdzenia takiej możliwość. I tak w przypadku medyków - dokument wystawiony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, w przypadku pozostałych osób - legitymacja służbowa, zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzenie zgrupowania lub współzawodnictwa sportowego, a m.in. w przypadku prawników, stron, biegłych - zawiadomienie albo inny dokument potwierdzający posiedzenie sądu lub udostępnienie akt sprawy.
Źródło:
www.prawo.pl
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do pobrania w załączniku.
Najnowsze aktualności





