Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina Żarnowiec położona jest w północno-wschodniej części województwa śląskiego, na granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego, nad rzeką Pilicą. Tereny gminy leżą na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Wyżyny Miechowskiej. Ich południowa część znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Krajobraz ma charakter równinny i zdominowany jest przez pola i łąki.

Gmina z historią

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

Przedsiębiorco, zadbaj o bezpieczeństwo

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Przedsiębiorco, zadbaj o bezpieczeństwo

 

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz i ile osób zatrudniasz, jeśli w swojej firmie wykorzystujesz choćby jeden komputer lub używasz poczty elektronicznej - musisz pamiętać o cyberbezpieczeństwie. O czym konkretnie? Podpowiadamy.

O cyberbezpieczeństwie należy myśleć w dwóch wymiarach. Pierwszy to właściwa ochrona urządzeń i całej infrastruktury IT. Drugi to odpowiedni poziom świadomości pracowników. Dotyczy to zarówno pracy stacjonarnej, jak i zdalnej.

Zacznij od podstaw

Co jest podstawą obecności wielu firmy w internecie? Strona internetowa, czyli cyfrowa „wizytówka” i główne źródło wiedzy dla klientów, czy odbiorców usług. Często niestety również – cel ataków hakerskich. Oto jak się przed nimi ochronić.

Na początek – serwer. Jeśli to właśnie tam jest umieszczona Twoja witryna www – pamiętaj o aktualizacjach bezpieczeństwa i ważnym oprogramowaniu. Ogranicz także możliwość przesyłania plików bezpośrednio na serwer. Rozważ umieszczenie Twojej witryny na platformie zaufanego dostawcy usług hostingowych, który zapewnia również bezpieczne narzędzia do zarządzania zawartością witryny.

Możesz też pójść o krok dalej i rozważyć przeprowadzenie testów bezpieczeństwa witryny. A także  – zarejestrowanie domen brzmiących podobnie do Twojej. Po co to robić? M.in. po to, aby nikt nie próbował Ci zaszkodzić, podszywając się pod Twoją firmę.

Jeśli dostęp do firmowej strony internetowej mają również pracownicy zadbaj o bezpieczny system uwierzytelnienia, wykorzystujący co najmniej dwa składniki i najlepiej tokeny sprzętowe.

Włącz czujność

Zatrzymajmy się na chwilę właśnie przy „czynniku ludzkim”. To od indywidualnych zachowań – Twoim i Twoich pracowników – bardzo często zależy bezpieczeństwo infrastruktury teleinformatycznej w firmie.

Na celowniku hakerów regularnie znajduje się poczta elektroniczna. To dla wielu osób podstawowe narzędzie pracy. Wydaje Ci się, że doskonale wiesz, jak z niej korzystać? Sprawdź, czy dotyczy to również kwestii bezpieczeństwa i upewnij się, że Twoi pracownicy także mają świadomość zagrożeń i tego, jak się przed nimi chronić.

- Wielokrotnie to nie zaawansowane rozwiązania informatyczne, ale uwaga pojedynczych pracowników może uchronić firmę przed skutkami cyberataku. Dlatego – uważajmy na wiadomości od niezidentyfikowanych nadawców, nie otwierajmy załączników nieznanego pochodzenia, nie klikajmy w linki do stron, których zawartości nie jesteśmy pewni. Cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa zależy od zaangażowania i odpowiedzialności każdego z pracowników – mówi Marek Zagórski pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zabezpiecz dane

Dane. To właśnie one mają często większą wartość niż sprzęt, na którym są przechowywane. Utrata informacji o klientach, transakcjach, czy realizowanych projektach, może przysporzyć niemałych problemów. A ich odzyskanie – okazać się w najlepszym przypadku bardzo kosztowne, a w najgorszym – wręcz niemożliwe. Dlatego – rób kopie zapasowe. O co chodzi?

Kopie zapasowe, określane również jako backup, to nic innego jak kopie ważnych dla Ciebie informacji przechowywane w innym miejscu niż oryginał. Dzięki nim w przypadku utraty danych - na skutek ich przypadkowego usunięcia, uszkodzenia lub utraty sprzętu, czy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem - bez trudu odzyskasz cenne dla Ciebie pliki. A kopiować możesz wszystko – od konkretnych, najważniejszych danych, po cały system operacyjny.

Jeśli chodzi o miejsce przechowywania kopii zapasowych – masz do wyboru dwie możliwości. Możesz postawić na nośnik fizyczny, np. dysk USB. To wygodne, bo w szybki sposób umożliwia kopiowanie dużych zasobów danych, ale nie zawsze bezpieczne. Nośnik zewnętrzny, tak samo jak komputer, może ulec uszkodzeniu lub zainfekowaniu. Wówczas utracisz obydwie kopie ważnych dla Ciebie informacji.

Uzupełnieniem są usługi chmurowe, które umożliwiają przechowywanie dodatkowych kopii plików w środowisku zabezpieczonym przez dostawcę. Jak to działa? Najczęściej instalowana jest aplikacja, która automatycznie tworzy kopię zapasową plików – w oparciu o harmonogram lub po każdej modyfikacji. Co więcej, w przypadku zainfekowania złośliwym oprogramowaniem, typu ransomware (szyfrującym dane w celu wymuszenia okupu za odzyskanie dostępu), możesz przywrócić dane do stanu sprzed zdarzenia.

- W ostatnim czasie, w którym większość firm przeszła w całości lub częściowo na pracę zdalną, usługi chmurowe szczególnie zyskały na popularności. Automatyzacja procesu tworzenia kopii, łatwość dostępu niezależnie od miejsca i bezpieczeństwo - to atuty, które przekonują przedsiębiorców i są doceniane przez pracowników – mówi Marek Zagórski pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zdalnie, mobilnie - byle bezpiecznie

Praca z innego miejsca niż siedziba firmy – niezależnie od tego, czy jest spowodowana bieżącymi zaleceniami, czy np. podróżami służbowymi – również wiąże się z określonymi zasadami bezpieczeństwa.

O czym trzeba pamiętać i przypominać pracownikom, w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych – smartfonów, tabletów, laptopów? Oto kilka podpowiedzi.

  • Chroń urządzenia przed niepowołanym dostępem – stosuj uwierzytelnienie wieloskładnikowe, wspomagające silne hasło i metody biometryczne, nigdy nie zostawiaj zalogowanego lub odblokowanego urządzenia bez opieki.
  • Świadomie wybieraj aplikacje – korzystaj wyłącznie z oficjalnych sklepów, uważnie czytaj komunikaty – zwłaszcza te, które dotyczą przyznawania uprawnień dostępu do zasobów konta i urządzenia.
  • Uważaj na publiczne hot spoty Wi-Fi – jeśli wykonujesz pracę poza domem, nie korzystaj z nich do logowania się na ważne strony, szyfruj komunikację z serwerami pocztowymi i stosuj szyfrowanie połączeń - VPN. W podróży najlepiej korzystaj z własnego modemu komórkowego lub funkcji hot spot w telefonie komórkowym.
  • Zadbaj o regularne aktualizacje – systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, pakietu antywirusowego i innych aplikacji, z których korzystasz.

WAŻNE: Pamiętaj, że celem ataku hakerskiego mogą być nie tylko komputery, ale wszystkie urządzenia, które są podłączone do sieci. Dotyczy to zarówno urządzeń mobilnych, jak i innych wykorzystywanych w pracy biurowej – drukarek skanerów, kopiarek.

Więcej informacji na temat tego, jak zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, znajdziesz na portalu GOV.PL w zakładce Baza wiedzy: https://www.gov.pl/baza-wiedzy

 

Źródło:

Cyfryzacja KPRM 

 

 

 

22

LIS

2020

300

razy

czytano

1640/4413

zarnowiec.pl

Najnowsze aktualności

: II miejsce dla zespołu "Korona Żarnowca"
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

II miejsce dla zespołu "Korona Żarnowca"

24

cze

2024

: Dopłaty za 2024 rok – niewiele czasu zostało na ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Dopłaty za 2024 rok – niewiele czasu zostało na ...

23

cze

2024

: Ruszył nabór wniosków o przyznanie premii dla ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Ruszył nabór wniosków o przyznanie premii dla ...

23

cze

2024

: Grant dla KGW Małoszyce w ramach programu „Działaj ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Grant dla KGW Małoszyce w ramach programu „Działaj ...

23

cze

2024

: Kolejny projekt w ZSCKR w Żarnowcu rusza
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Kolejny projekt w ZSCKR w Żarnowcu rusza

23

cze

2024

: Ostrzeżenie meteorologiczne: BURZE
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Ostrzeżenie meteorologiczne: BURZE

21

cze

2024

Polecamy

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie

Muzeum-Galeria w Woli Libertowskiej

Geoportal - Powiat Zawierciański

Łany Wielkie

Logo serwisu.

Gmina Żarnowiec

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
: ePUAP - Strefa klienta
: Kącik przedsiębiorcy
: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie
: Lokalna Grupa Działania "Perła Jury"
: Związek Gmin Jurajskich
: Serwis Województwa Śląskiego
: OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w Żarnowcu
: Rynek Rolny - Giełda rolna i ogłoszenia rolnicze
: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Żarnowcu
: Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu
: Szkoła Podstawowa im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie
: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowcu
: Przedszkole Publiczne w Żarnowcu
: informacje i usługi przyjazne obywatelom
: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
: Koronawirus: informacje i zalecenia
: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zawierciu
: Starostwo Powiatowe w Zawierciu
: Urząd Skarbowy w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu
: Szpital Powiatowy w Zawierciu
: Powiatowy Urząd Pracy
: Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Gmina Żarnowiec

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.