
Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie
Usługa Zastrzeż PESEL powstała po to, aby zmniejszyć w Polsce liczbę wyłudzeń finansowych, które wynikają z kradzieży tożsamości. Dlatego warto z niej skorzystać.
Zastrzeż PESEL i zabezpiecz się przed oszustami. Dzięki temu będziesz spokojniejszy, że Twoje dane nie zostaną wykorzystane bez Twojej wiedzy np. do podpisania umowy o kredyt.
Zarówno zastrzeganie numeru PESEL, jak i cofanie zastrzeżenia to usługi bezpłatne – bez względu na to, ile razy z nich skorzystasz.
Od dnia 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe mają ustawowy obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przed udzieleniem pożyczki czy podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży np. nieruchomości.
Pamiętaj!
Zgubiony lub skradziony dowód tożsamości znacząco zwiększa ryzyko wykorzystania naszych danych przez niepowołane osoby. Przepisy, które weszły w życie 1 czerwca 2024, pozwalają na dodatkową ochronę w tej sytuacji. Jeśli złożysz wniosek o utratę dowodu osobistego, w trosce o Twoje bezpieczeństwo Twój PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony.
Nie będzie mieć to wpływu na wyrobienie nowego dowodu osobistego. Takie zastrzeżenie numeru PESEL nie zostanie automatycznie cofnięte z chwilą otrzymania nowego dowodu osobistego. Możesz je samodzielnie cofnąć w każdej chwili w aplikacji i serwisie mObywatel lub w urzędzie – tak jak każde zastrzeżenie numeru PESEL.
Zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na:
- sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów),
- sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty),
- udział w wyborach,
- ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy),
- korzystanie z profilu zaufanego,
- podróżowanie (np. przekraczanie granicy, latanie samolotem czy kupowanie biletów),
- wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy),
- korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).
Kiedy należy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Zrób to, jeśli chcesz:
- utworzyć nowy rachunek bankowy,
- wziąć kredyt lub pożyczkę,
- kupić coś na raty,
- wypłacić w placówce bankowej większą kwotę pieniędzy (powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, co dziś wynosi 12 726 zł),
- podpisać akt notarialny dotyczący nieruchomości,
- otrzymać kopię swojej karty SIM.
Najnowsze aktualności





