Zwrot podatku akcyzowego w 2013 roku.
Zwrot
podatku akcyzowego
Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2013 r. wynosi 0,95 zł na 1 litr oleju.
W 2013 r. roczny limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych wynosi 81,70 zł.
Kto może wnioskować o zwrot akcyzy
Zwrot akcyzy przysługuje producentom rolnym, którzy zużywają olej napędowy oznaczony kodem CN od 2710 19 41 do 2710 19 49.
Za producenta rolnego w rozumieniu ustawy uważa się:
- osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
- posiadacza zależnego, w przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego;
- współposiadacza, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę, w przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania. Pisemna zgoda nie dotyczy współmałżonków.
W jakich terminach można ubiegać się o zwrot
Producent rolny może ubiegać się o zwrot akcyzy dwa razy w roku, w terminach:
- od 1 lutego do ostatniego dnia lutego;
- od 1 do 31 sierpnia danego roku.
Producent rolny składa wniosek do wójta, burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. Decyzję o przyznaniu zwrotu akcyzy wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot podatku.
Złożony wniosek jest podstawą zwrotu akcyzy z tytułu zużytego do produkcji rolnej oleju napędowego. Skoro ustawodawca szczegółowo podał terminy, w jakich producent rolny powinien złożyć wniosek, jeśli chce otrzymać zwrot akcyzy, terminów tych należy przestrzegać. Niedotrzymanie terminu skutkuje utratą prawa do wnioskowania o zwrot.
Pieniądze wypłacane będą w terminach:
2 - 30 kwietnia 2013 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
1 - 31 października 2013 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie
gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.
Wzór wniosku w załączniku.