Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Strona główna » Aktualności » ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

 

Celem prowadzonej przez policjantów ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej „Świeć Przykładem” jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Akcja trwa od 01 października do 19 marca br. Pamiętaj! Być widocznym to być bezpiecznym!

Zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.  

W okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest krótki a ponadto warunki atmosferyczne utrudniają widoczność, kierujący później niż zwykle zauważają pieszego, zwłaszcza na nieoświetlonej drodze. Korzystanie z  elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa jego widoczność.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Polskim Związkiem Motorowym przygotowało spot pt. „Świeć Przykładem”.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Pamiętaj!

Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 

Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.
Idąc poboczem lub jezdnią idź lewą stroną drogi.
Zachowaj szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię.

 

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2022-01-07 12:50:06

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • 17Jaselka2021
  • 16Jaselka2021
  • 15Jaselka2021
  • 14Jaselka2021
  • 13Jaselka2021
  • 12Jaselka2021
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy