Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Program DOM na 4 falę epidemii

Strona główna » Aktualności » Program DOM na 4 falę epidemii

 

W czasie kolejne fali pandemii codzienne badanie pulsoksymetrem pozwala dbać o zdrowie Polaków zakażonych koronawirusem leczonych w domu.

 

Rosnąca liczba zakażonych koronawirusem przebywających w izolacji domowej to również zwiększone zapotrzebowanie na opiekę medyczną. Zdalne monitorowanie stanu zdrowia chorych, którzy skorzystają z programu DOM, zwiększa ich bezpieczeństwo. Udział w programie wyklucza ryzyko zbyt późnego zarejestrowania, że stan zdrowia osoby zakażonej koronawirusem pogarsza się. Ważne, by regularnie wykonywać pomiary, a system będzie monitorował wyniki i reagował na niepokojące zmiany. 

– COVID-19 ma tę specyfikę, że może przejść szybko z fazy bezobjawowej do fazy ostrej niewydolności. Lekarze i pielęgniarki z Centrum Kontaktu, którzy monitorują i analizują wyniki zdalnych pomiarów, podkreślają, jak ważne jest bieżące monitorowanie zdrowia. Dlatego apeluję o to, aby każdy kto otrzyma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa skorzystał z programu. Użycie pulsoksymetru i aplikacji Domowa Opieka Medyczna może uratować nasze zdrowie, a nawet życie – zaznacza wiceminister zdrowia Anna Goławska. 

W razie niepokojących wyników do chorego zadzwoni konsultant z całodobowego Centrum Kontaktu i, jeśli będzie taka potrzeba, umówi teleporadę z lekarzem.  

- To najlepszy sposób na zadbanie o bezpieczeństwo pacjentów i usprawnienie pracy lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w momencie wzrostu zakażeń COVID-19 – podkreśla wiceszefowa resortu zdrowia. 

Jak dodaje, system Domowej Opieki Medycznej stale się rozwija, a program DOM dopasowywany jest do potrzeb zarówno pacjentów, jak i lekarzy. 

- Lekarze POZ dzięki aplikacji Domowa Opieka Medyczna Doctor, mają dostęp do wyników badań pacjentów, mogą również sprawdzić, czy pacjent miał kontakt z infolinią, czy udzielono mu teleporady. W aplikacji jest również informacja o zakończonym monitoringu pacjenta – wskazuje wiceminister zdrowia.  

Lekarze mogą również dokonać kwalifikacji pacjenta do Domowej Opieki Medycznej bezpośrednio przez system gabinet.gov.pl. 

Program zakłada również możliwość skorzystania ze wsparcie psychologa. 

 - Niektórym osobom przebywającym na izolacji towarzyszą silniejsze emocje, zwiększony stres i strach. Dlatego, dbając o ich zdrowie psychiczne zapewniliśmy, profesjonalne wsparcie emocjonalne i psychiczne - zaznacza wiceminister Anna Goławska.

Poufną rozmowę z psychologiem można umówić przez aplikację Domowa Opieka Medyczna.

Dla kogo jest program DOM? 

Pacjenci z COVID-19, którzy: 

ukończyli 55 lat - są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej  mają mniej niż 55 lat - wykorzystują jedną z dwóch ścieżek: 
a) wypełniają formularz Domowej Opieki Medycznej, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub 
b) kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM. 

Pacjenci objęci programem otrzymują do domu pulsoksymetr i zostają objęci zdalnym monitoringiem poziomu saturacji (nasycenia krwi tętniczej tlenem), tętna i temperatury. Samodzielnie dokonują pomiarów i wprowadzają je do systemu. Wyniki te są monitorowane przez specjalistów z Centrum Kontaktu, którzy w razie potrzeby kierują pacjenta na teleporadę.  

 

Więcej na: 

https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna

 

 


 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2021-11-14 19:11:49

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCN4251Mikolaj2021
  • DSCN4249Mikolaj2021
  • DSCN4243Mikolaj2021
  • DSCN4239Mikolaj2021
  • DSCN4237Mikolaj2021
  • DSCN4236Mikolaj2021
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy