Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Bądź widoczny – noś odblaski!

Strona główna » Aktualności » Bądź widoczny – noś odblaski!


 

Za oknem widać pogarszające się warunki atmosferyczne. Zmienna pogoda, coraz niższa temperatura, deszcz i śliska droga, a przede wszystkim coraz szybciej zapadający zmrok. Warto odpowiednio przygotować się do sezonu jesienno-zimowego i zadbać nie tylko o dobry stan techniczny pojazdu, ale także o odblaski, dzięki którym będziemy widoczni na drodze!

Sezon jesienno – zimowy szczególnie kierowców skłania do refleksji na temat stanu technicznego swojego pojazdu. Rozważamy zmianę opon z letnich na zimowe, zmianę wycieraczek, jeśli dotychczasowe się zużyły i przede wszystkim myślimy o tym, czy nasz samochód jest dobrze przygotowany do coraz gorszej aury. Swoją uwagę powinniśmy skupić także na światłach, czy są odpowiednio ustawione i czy będą dobrze oświecać nie tylko drogę, którą jedziemy, ale i pobocze.
Widoczność na drodze to bardzo ważna sprawa nie tylko dla kierujących, ale przede wszystkim dla pieszych! To oni, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. I choć nie ma jeszcze zimy, to dzień staje się coraz krótszy, a tym samym coraz szybciej stajemy się mniej widoczni dla kierowców. Sprawy nie ułatwiają ciemne ubrania, które po zmroku sprawiają, że jeszcze mniej jesteśmy widoczni na drodze.

Zgodnie z przepisami drogowymi pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Oznacza to, że odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu. Dzięki temu będą zauważalne dla kierujących.

Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Pomimo tego, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto zastanowić się, czy i tam ich nie używać. Pieszy, który nie ma na sobie elementów odblaskowych może być całkowicie niewidoczny dla kierującego. Kierowca dostrzega go dopiero, dojeżdżając do niego na odległość kilku metrów. Niestety odległość ta nie pozwala na zatrzymanie pojazdu, czy ominięcie osoby, a tym samym uniknięcie ewentualnego potrącenia. Osoba posiadająca odblask jest widoczna z odległości od kilkudziesięciu do nawet 200 metrów. Ten dystans pozwala kierowcy na odpowiednie zachowanie na drodze.

Apelujemy! Bądź widoczny na drodze! Noś odblaski!
Nie tylko wtedy, gdy jest ciemno, ale także w szare, ponure i deszczowe dni!
Być może ten mały element uratuje twoje życie!

 

Źródło:

https://zawiercie.policja.gov.pl/

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2021-10-15 07:33:23

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCN4251Mikolaj2021
  • DSCN4249Mikolaj2021
  • DSCN4243Mikolaj2021
  • DSCN4239Mikolaj2021
  • DSCN4237Mikolaj2021
  • DSCN4236Mikolaj2021
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy