Łagodzenie obostrzeń na wakacje
Liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. To pozwala na kolejne luzowanie obostrzeń. Jednak stale podkreślamy, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Dlatego wprowadzane zasady mogą być modyfikowane. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni. Zakrywajmy nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, trzymajmy dystans oraz dezynfekujmy ręce. Zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19 i bądź bezpieczny. To m.in. dzięki szczepieniom możliwe jest łagodzenie obostrzeń.
Zmiany od 13 czerwca – otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach i więcej wiernych w świątyniach
-
Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
-
Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Co się zmieni od 26 czerwca?
Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.
Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.
Co jeszcze się zmieni?
-
Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
-
Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
-
Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
-
Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
-
Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
-
Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
-
Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
-
Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
-
Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
-
Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Wakacyjne plany? Szczepię się przeciw Covid-19
Przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych. To szansa na bezpieczne podróżowanie bez obaw. Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt. Jeśli, jeszcze nie przyjąłeś szczepionki przeciw Covid-19, zarejestruj się już dzisiaj.
Szczepionka to nie tylko najlepsza forma ochrony dla naszego zdrowia, ale też gwarancja większej swobody ruchu. W Polsce już można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19 oraz ozdrowieńcy.
Zobacz, jak zdobyć Unijny Certyfikat Covid-19
Szczepienia w Polsce - odpowiedzialność każdego z nas
Zapisz się na szczepienie! Im więcej osób przyjmie szczepionkę, tym lepiej dla nas wszystkich. W ten sposób zdobędziemy odporność populacyjną, która zwiększa szanse na pełne otwarcie życia społeczno-gospodarczego. To pozwoli także uniknąć czwartej fali koronawirusa, przed którą już teraz przestrzegają naukowcy.
Do tej pory w polskich punktach wykonano ponad 23 mln szczepień. 8,9 mln osób jest już w pełni zaszczepionych. Od poniedziałku 7 czerwca szczepić się mogą także dzieci od 12. roku życia.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/koronawirus