Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Cyfrowy niezbędnik kierowcy

Strona główna » Aktualności » Cyfrowy niezbędnik kierowcy


Co zrobić, by mieć mPrawo Jazdy? To bardzo proste:

Jeśli jeszcze nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz, możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź jak to zrobić.

Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie – aktywuj w niej mObywatela (mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego (chyba, że już masz to dawno za sobą…).

Jeśli pierwszy raz korzystasz z mObywatela, tłumaczymy jak to zrobić:

 • Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mObywatel (mTożsamość).

 • Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy. 

Jeśli masz już mObywatela (mTożsamość) – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji). Gotowe!

- mPrawo Jazdy ma już w swoich telefonach ponad półtora miliona osób. Z naszej aplikacji korzysta niemal 2, 9 miliona Polaków – mówi minister Marek Zagórski.

Must have każdego kierowcy

mPrawo Jazdy to niejedyny powód, dla którego każdy kierowca powinien mieć w swoim telefonie aplikację mObywatel. W naszej apce znajdziecie też m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, oraz licznik punktów karnych. To nie wszystko!

Kilka dni temu pojawił się kolejny powód – możliwość zalogowania się mObywatelem do e-TOLL, czyli systemu poboru opłaty za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Do korzystania z opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego systemu e-TOLL zobowiązany będzie kierowca każdego autobusu oraz pojazdu (lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony), który porusza się po sieci płatnych dróg.

e-TOLL można zarządzać poprzez Internetowe Konto Klienta, które pozwala na:

 • pełną rejestrację w systemie, bez konieczności zawierania umowy,

 • zarządzanie użytkownikami, w tym nadawanie dostępu pełnomocnikom i pracownikom o różnych profilach, np.: administrator, księgowy, kierowca,

 • realizowanie płatności i doładowania konta,

 • zarządzanie pojazdami,

 • zarządzanie urządzeniami geolokalizacyjnymi,

 • kontakt się z operatorem systemu.

- Do systemu e-TOLL można zalogować się korzystając z profilu zaufanego lub właśnie naszej aplikacji mObywatel. Wystarczy wejść na stronę: https://etoll.gov.pl/ i w prawym górnym rogu ekranu wybrać „Zaloguj się do IKK” – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. - Po wybraniu logowania z użyciem mObywatela na ekranie pojawi się QR kod. Aby go zeskanować należy uruchomić aplikację, przejść do dokumentu mObywatel (mTożsamość) i wybrać funkcję przekaż do instytucji – dodaje.

Co zrobić dalej? Zeskanować kod QR. Oto, jak to zrobić:

 1. Uruchom aplikację mObywatel

 2. Wybierz mObywatel (mTożsamość)

 3. Z dolnego menu wybierz „Przekaż”

 4. Skorzystaj z opcji „Przekaż do instytucji”.

To naprawdę proste! Czytanie naszego opisu zajmuje więcej czasu, niż samo logowanie ;-)

Bezpiecznej trasy!

Więcej informacji o aplikacji na https://www.gov.pl/mobywatel 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2021-06-04 13:11:18

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

 • jubilaci2021-spotkanie
 • jubilaci2021-47
 • jubilaci2021-46
 • jubilaci2021-45
 • jubilaci2021-44
 • jubilaci2021-43
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy