Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Seniorze, nie daj się złowić w sieci!

Strona główna » Aktualności » Seniorze, nie daj się złowić w sieci!

 

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”, „Twoja przesyłka została wstrzymana, dopłać brakującą kwotę” – takie smsy dostało ostatnio wielu Polaków, w tym seniorzy. Rozsyłali je cyberprzestępcy, licząc na łatwy łup.

„Seniorze - spotkajmy się w sieci” – to hasło kampanii, która premierę miała w październiku ubiegłego roku.

Złapani na haczyk

- Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków, oparty najczęściej o wysłanie wiadomości e-mail lub SMS. Stosujący go cyberprzestępcy wykorzystują znaną technikę, która ma spowodować podjęcie przez nas działania zgodnego z ich zamierzeniami. To dlatego straszą zablokowaniem dostępu do konta bankowego, wylogowaniem z portalu społecznościowego czy kuszą niepowtarzalnymi promocjami – tłumaczy Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Ostatnio widzimy, że przestępcy wykorzystują ten rodzaj ataku na jeszcze większą skalę niż do tej pory. Dlatego im więcej dowiemy się o zagrożeniu i sposobach radzenia sobie z nim, tym będziemy bezpieczniejsi. Dotyczy to zarówno seniorów, jak i ich bliskich.

Cyberprzestępcy nie mają litości. Aby okraść wykorzystają m.in. nasz lęk, niepokój o bliskich i chęć zadbania o zdrowie. Dlatego tak ważne, aby zachować czujność.

Oto kilka prostych sposobów, jak o to zadbać:

 • Dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony (na pierwszy rzut oka może nie różnic się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę), na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej.
 • Nie działajcie pod presją czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.
 • Uważajcie na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.
 • Weryfikujcie źródła informacji zanim podejmiecie działania na ich podstawie lub je powielicie.
 • Pamiętajcie, że szczepienia przeciwko koronawirusowi są bezpłatne i dobrowolne. Nie jest wymagane dokonywanie żadnych opłat, ani wypisywanie się z rejestracji. Oficjalne informacje o szczepieniach znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/szczepimysie, a inne oficjalne i prawdziwe informacje o sytuacji epidemicznej (w tym o dostępnych aplikacjach) na https://www.gov.pl/koronawirus
 • Jeśli nie jesteście pewni, że dana informacja jest prawdziwa - skontaktujcie się z rzekomym nadawcą innym znanym kanałem i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródłach.
 • Zgłaszajcie do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę, a także wiadomości e-mail i SMSy, które mogą wyłudzać dane. Formularz znajdziecie na stronie https://incydent.cert.pl 

Warto wiedzieć, że samo otwarcie i odczytanie podejrzanej wiadomości nie oznacza jeszcze, że daliśmy się złapać w sieci cyberprzestępców. Problem zaczyna się w momencie, gdy zrobimy to, do czego nakłania nas otrzymany SMS lub e-mail –  klikniemy w link lub zalogujemy się na fałszywej stronie i podamy tam wszystkie wymagane od nas informacje.

eSenior mądry przed szkodą!

Niestety, zarówno starsi, jak i młodsi dają się złapać na te metody. Dlatego, w ramach kampanii „Seniorze - spotkajmy się w sieci!”, przygotowaliśmy instrukcje i filmy, które wprowadzają w bezpieczny świat internetu.

Co przygotowaliśmy? Proste, napisane przystępnym językiem broszury, ale i krótkie filmy instruktażowe. Filmów jest pięć, tyle samo broszur.

Naszym celem jest nie tylko edukacja, ale i międzypokoleniowa współpraca. Dlatego działania kierujemy nie tylko do seniorów, ale i ich bliskich – dzieci i wnuków.

Tematy filmów i broszur dobraliśmy tak, aby najpierw pomóc seniorom poznać możliwe zagrożenia w sieci, a później nauczyć ich jak tych zagrożeń unikać. Warto obejrzeć je wspólnie, całą rodziną.

 

Więcej informacji na:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/seniorze-nie-daj-sie-zlowic-w-sieci

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2021-04-28 08:22:21

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

 • PanRosol-odznaczenia40
 • PanRosol-odznaczenia39
 • PanRosol-odznaczenia38
 • PanRosol-odznaczenia37
 • PanRosol-odznaczenia36
 • PanRosol-odznaczenia35
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy