Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Błoto na drodze - posprzątaj albo słono płać!

Strona główna » Aktualności » Błoto na drodze - posprzątaj albo słono płać!

 

Ziemia, błoto a nawet obornik na drodze - to częsty widok podczas sezonu prac polowych . W związku z tym przypominamy jakie obowiązki w tym zakresie mają rolnicy oraz z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć, jeśli ich nie wykonają.

 

Przepisy w tym zakresie są klarowne i jasno dają do zrozumienia, że każdy kto zanieczyszcza drogę publiczną podlega karze grzywny, jednak to nie koniec potencjalnych konsekwencji.

W trosce o bezpieczeństwo

Naniesione przez sprzęt rolniczy błoto oraz inne zanieczyszczenia mogą w znaczącym stopniu obniżyć przyczepność nawierzchni, co w konsekwencji może doprowadzić do powstawania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym do wypadków drogowych.

Często odpowiedzialnością za takie zdarzenie drogowe może zostać obarczony rolnik, który nie wywiązał się z obowiązku oczyszczenia jezdni.

Oczyść, zanim wyjedziesz

Aby zminimalizować ryzyko naniesienia błota na drogi publiczne, po skończonej pracy należy oczyścić koła oraz maszynę, z której zanieczyszczenia mogą spaść na drogę podczas jazdy. Trzeba również pamiętać, że chcąc usunąć błoto, które już zanieczyściło nawierzchnię, w pierwszej kolejności należy zadbać o nasze własne bezpieczeństwo poprzez np. ustawienie trójkąta ostrzegawczego.

Jak jednak to zrobić w praktyce, przecież wyjeżdżając z pola nie mamy do dyspozycji myjki czy innego sprzętu do dokładnego usunięcia zanieczyszczeń?

Grubsze zanieczyszczenia można zebrać szpadlem czy usunąć miotłą/szczotką. Są też inne "patenty". Swoim rozwiązaniem w tym zakresie dzieli się z nami pan Piotr, rolnik z okolic Opatowa. 

- Zawsze po skończonej pracy staram się nie wyjeżdżać bezpośrednio na drogę publiczną, ale w pierwszej kolejności odbywam nieco szybszy przejazd utwardzoną drogą polną. Podczas tego przejazdu zdecydowana większość błota odpada na drodze polnej, gdzie nie niesie ze sobą takiego zagrożenia jak na drodze publicznej – zaznacza rolnik.

 

 

Jakie sankcje?

Art. 91 kw. określa, że za zanieczyszczenie drogi publicznej, które może spowodować niebezpieczeństwo, lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym przysługuje kara grzywny do 1,5 tys. zł lub kara nagany.

To jednak nie koniec negatywnych konsekwencji, jakie mogą spotkać rolnika, który nie usunie z jezdni błota naniesionego przez jego maszynę. W sytuacji, gdy na wskutek pozostawionego na drodze błota dojdzie do wypadku, lub kolizji drogowej, rolnik musi się liczyć z odpowiedzialnością karną i cywilno-prawną.

Co istotne, zarządcy drogi po bezskutecznym wezwaniu sprawcy do posprzątania jezdni mogą tę usługę zlecić firmie zewnętrznej, a kosztami tej operacji obciążyć sprawcę.

 

Źródło:

www.farmer.pl

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2021-03-05 15:49:42

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • 3remizaMaloszyce-2020
  • 2remizaMaloszyce-2020
  • 1remizaMaloszyce-2020
  • DSCF7799-11-11-20r
  • DSCF7798-11-11-20r
  • DSCF7795-11-11-20r
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy