Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Nowe zasady i ograniczenia obowiązujące od 12 lutego br.

Strona główna » Aktualności » Nowe zasady i ograniczenia obowiązujące od 12 lutego br.

 

Uzupełniona kolejność szczepień, ograniczenia dotyczące funkcjonowania placówek wsparcia dziennego, otwarcie uzdrowisk od 11 marca - m.in. takie rozwiązania znalazły się w najnowszej nowelizacji rozporządzenia w sprawie obostrzeń.

W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowelizacja przewiduje przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do dnia 28 lutego 2021 r.

Nowe rozwiązania to m.in. otwarcie kin i teatrów, „przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego”, a także umożliwienie prowadzenia usług hotelarskich, przy czym dla gości będzie możliwe udostępnienie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie. Ograniczenia zajmowania połowy pokoi nie będzie się stosowało do obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w których świadczone są usługi m.in. na rzecz aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej.

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami, otwarte mają być stoki narciarskie, a także inne obiekty sportowe na otwartym powietrzu.

Ponadto uruchomione mają zostać kasyna, pod warunkiem że w obiekcie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Zniesione mają zostać również ograniczenia dotyczące funkcjonowania placówek wsparcia dziennego.

Dodatkowo rozporządzenie umożliwi realizowanie kursów/szkoleń i egzaminów, które są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i prawidłowego prowadzenia szkolenia sportowego dzieci, młodzieży i dorosłych oraz które są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów wodnych, a także organizacji egzaminów dla kandydatów na członków organów nadzorczych oraz egzaminów na maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, aktuariuszy i pośredników kredytu hipotecznego.

Dodano się również przepis, zgodnie z którym Minister Zdrowia będzie informował o terminie szczepienia poszczególnych grup osób. Ponadto proponuje się uzupełnienie kolejności szczepień przeciwko COVID-19 o urzędowych lekarzy weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, zaangażowane w kontrolę występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczanie ognisk tej choroby.

Od 11 marca wznowiona ma być działalność uzdrowiskowa.

 

Instytucje kultury, takie jak kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą wznowić działalność pod następującymi warunkami:

- udostępniania widzom lub słuchaczom 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni)

- zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni

- zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa

- zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Obowiązek zajmowania siedzenia co drugie miejsce oraz zachowania odległości 1,5 m między osobami nie dotyczy widza lub słuchacza, który ma pod opieką dziecko poniżej 13. roku życia lub osobę wymagającą opieki, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m² powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki musi być umieszczona informacja o limicie osób, należy również podjąć środki zapewniające przestrzeganie ww. limitu.

Muzea i galerie sztuki również mogą być otwarte dla zwiedzających w rygorze sanitarnym uwzględniającym 1 osobę na 15 m².

 

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - do pobrania w załączniku.

 

 

Źródło:

https://samorzad.pap.pl/

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2021-02-12 12:41:41

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • 3remizaMaloszyce-2020
  • 2remizaMaloszyce-2020
  • 1remizaMaloszyce-2020
  • DSCF7799-11-11-20r
  • DSCF7798-11-11-20r
  • DSCF7795-11-11-20r
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy