Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

OSTROŻNIE NA DROGACH!

Strona główna » Aktualności » OSTROŻNIE NA DROGACH!

 

Zimowa aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Śliskie jezdnie, padający śnieg lub śnieg z deszczem, a także zamarzająca mżawka mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W takich warunkach kierujący pojazdem powinni zachować szczególną ostrożność. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków pogodowych, a także o zdrowy rozsądek! Z apelem zwracamy się także do pieszych! Ostrożnie przechodźcie przez jezdnię! Pamiętajmy – droga hamowania, szczególnie w takich warunkach, znacznie się wydłuża.

 

Okres zimowy to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niesprzyjające warunki atmosferyczne wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Niejednokrotnie sytuacje na drogach są sprawdzianem umiejętności kierowców. Podczas jazdy w takich warunkach należy zwiększyć swoją czujność.

 

Dostosowanie prędkości nie tylko do obowiązujących przepisów, ale do panujących warunków na drogach jest bardzo istotne – zarówno dla bezpieczeństwa samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża, dlatego warto zachować większy odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby nie doprowadzić do zdarzenia drogowego.

 

Warto pamiętać:

- przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów;

- przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Kierowcy powinni również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do jazdy. Zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód uniemożliwiają kierowcy bezpieczną jazdę. Na ulicach pojawiają się samochody, których przednia szyba jest tylko w części oczyszczona, co znacznie ogranicza pole widzenia. W pośpiechu zapominamy odśnieżyć również światła pojazdu i z oblepionymi śniegiem reflektorami ruszamy w drogę. Taka jazda jest niebezpieczna i skrajnie nieodpowiedzialna. Kierowca nie ma możliwości dostrzeżenia pieszego, a także innych pojazdów. Porusza się na wyczucie, zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Z nieprawidłowo odśnieżonego samochodu podczas jazdy mogą odpadać też kawałki lodu czy śniegu, uszkadzając m. in. szyby jadących za nim pojazdów. Takie sytuacje mogą również doprowadzić do tragicznych zdarzeń. Gwałtowna reakcja kierowcy, na którego samochód spadł lód, może prowadzić do nagłego hamowania i poślizgu, którego skutki mogą być tragicznie. Przy większych prędkościach takie zdarzenia mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem.

O swoje bezpieczeństwo powinni też zadbać piesi. Dobrze jest nosić odblask nie tylko tam, gdzie jest to wymagane przepisami, ale wszędzie, gdzie nasza widoczność może być ograniczona. Osoba ubrana w ciemną odzież widoczna jest z odległości 30 - 40 metrów. Nosząc element odblaskowy, kierowca dostrzeże przechodnia już z odległości 130 – 150 metrów. Dzięki temu kierujący pojazdem będzie mógł szybciej zareagować i odpowiednio wcześniej rozpocząć hamowanie. Pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, a droga hamowania zależy od wielu czynników np. od panujących warunków atmosferycznych. W sytuacjach, kiedy nawierzchnia jezdni jest mokra i śliska, lepiej poczekać, aż samochód całkowicie zatrzyma się przed przejściem. Tylko wtedy mamy pewność, że bezpiecznie przejdziemy na drugą stronę ulicy.

 

Kierowco pamiętaj!

Dostosuj prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze.

Zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu.

Dojeżdżając do przejść dla pieszych, zachowaj szczególną ostrożność.

Odśnież samochód! Powinieneś mieć nieograniczone pole widzenia.

 

Przypominamy!
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

 

 

Źródło:

http://zawiercie.slaska.policja.gov.pl/

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2021-01-10 15:46:00

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • 3remizaMaloszyce-2020
  • 2remizaMaloszyce-2020
  • 1remizaMaloszyce-2020
  • DSCF7799-11-11-20r
  • DSCF7798-11-11-20r
  • DSCF7795-11-11-20r
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy