Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Masz konto w mediach społecznościowych? Bądź ostrożny!

Strona główna » Aktualności » Masz konto w mediach społecznościowych? Bądź ostrożny!

 

Masz konto w mediach społecznościowych? Uważaj, możesz zostać oszukany. Do oszustwa może zostać wykorzystane także twoje konto. Nie każda prośba o pomoc finansową opublikowana, bądź wysłana przez twojego znajomego jest prawdziwa. W taki sposób mogą działać oszuści. Następnie dzięki płatności mobilnej (BLIK) otrzymają od swojej ofiary pieniądze. Bądź ostrożny!

Posiadając konto w mediach społecznościowych, trzeba być bardzo ostrożnym. Nie chodzi tu tylko o dane, które udostępniamy, choć te powinny być szczególnie chronione, ale o wyłudzenia pieniędzy, do których dochodzi w ostatnim czasie na tego rodzaju portalach. Często konta w serwisach społecznościowych przejmowane są przez oszustów. Przestępcy wykorzystują pozyskane konto, publikując wpisy o nagłej potrzebie zebrania konkretnych środków finansowych. W ten sposób próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Kolejnym sposobem jest rozesłanie za pomocą komunikatorów, wiadomości do znajomych właściciela konta, w których również zawarta jest prośba o finansowe wsparcie.

Najczęściej przestępcy proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Niczego nieświadome osoby, sądząc, że korespondują ze znajomymi, podają kody BLIK. Następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdzają PIN-em wykonanie transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów. W ten sposób tracą pieniądze, wierząc, że pomagają znajomemu.

Widząc tego rodzaju prośby, bądź otrzymując wiadomość z apelem o finansową pomoc, warto poinformować właściciela danego konta, o sytuacji. Dzięki temu osoba, pod którą podszywa się przestępca, będzie mogła natychmiast zareagować i być może uchronić innych przed złapaniem się w sidła oszustów.

 

Jak uniknąć takiego zagrożenia?

 • Stosuj dwuskładniowe uwierzytelnienie konta społecznościowego – zalogowanie się za pomocą hasła oraz dodatkowe potwierdzenie sms-em. Dzięki takiemu rozwiązaniu, trudniej będzie przejąć nasze konto.

 • Znajomy prosi cię o pożyczkę lub finansowe wsparcie? Sprawdź, czy to na pewno znajoma ci osoba. Zadzwoń do niej i upewnij się, że rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy.

 • Sprawdzaj szczegóły danej transakcji. Do momentu jej zatwierdzenia w aplikacji bankowości mobilnej, przestępca nie skorzysta z kodu.

 • Bądź ostrożny. Chroń PIN do aplikacji mobilnej banku, a także inne dane, które mogą być przydatne do logowań na różnego rodzaju kontach.

 • Nie otwieraj przesyłanych linków. Możesz zostać przekierowany do strony łudząco podobnej do witryny twojego banku. Podasz swoje dane do logowania i stracisz oszczędzane na koncie pieniądze.

 

http://zawiercie.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/65/65-637963.jpg

 

 

Źrodło:

https://slaska.policja.gov.pl/

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2020-12-02 09:12:41

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

 • DSCF7799-11-11-20r
 • DSCF7798-11-11-20r
 • DSCF7795-11-11-20r
 • DSCF7794-11-11-20r
 • DSCF7791-11-11-20r
 • DSCF7790-11-11-20r
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy