Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina Żarnowiec położona jest w północno-wschodniej części województwa śląskiego, na granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego, nad rzeką Pilicą. Tereny gminy leżą na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Wyżyny Miechowskiej. Ich południowa część znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Krajobraz ma charakter równinny i zdominowany jest przez pola i łąki.

Gmina z historią

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

Bądź widoczny - bądź bezpieczny

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Bądź widoczny - bądź bezpieczny

 

Bądź widoczny - bądź bezpieczny

Bycie niewidocznym na drodze może kosztować pieszych utratą zdrowia, a nawet życia. Szczególnie w terenie niezabudowanym, gdzie nie ma chodnika, a pobocza są bardzo wąskie, spacery po zmroku mogą być bardzo ryzykowne. Dbając o bezpieczeństwo pieszych, policjanci z zawierciańskiej drogówki przeprowadzili akcję profilaktyczną. Wraz z odblaskami przekazywali pieszym podstawowe informacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przypominali, jak prawidłowo używać elementów odblaskowych, aby kierujący widzieli nas z daleka.

„Bądź widoczny – bądź bezpieczny” pod taką nazwą policjanci z zawierciańskiej drogówki przeprowadzili wczoraj wieczorem akcję profilaktyczną. Jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Mundurowi, patrolując niezabudowane tereny powiatu zawierciańskiego, przekazywali elementy odblaskowe pieszym. Przypominali o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wskazywali też, jak prawidłowo użytkować odblaski, aby kierujący widzieli nas z daleka. Elementy odblaskowe przekazywano również osobom spacerującym po terenach zabudowanych, jednak w miejscach, które są nieoświetlone i również bardzo niebezpieczne.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi zasadami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Warto jednak zastanowić się, nad stosowaniem elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym. Pora jesienno – zimowa, szybko zapadający zmrok i panujące warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na widoczność na drodze. Często do potrąceń dochodzi na oznakowanych przejściach dla pieszych. Kierujący, którzy nie ustąpili pierwszeństwa przechodniom, tłumaczą, że ich nie zauważyli. Oczywiście nie jest to żadne usprawiedliwienie, bo zgodnie z przepisami pieszy na przejściu ma pierwszeństwo, ale warto zastanowić się, czy nie zwiększyć swojej widoczności na drodze. Apelujemy również do pieszych, aby zanim wkroczą na jezdnię, upewnili się, że nadjeżdżający samochód zdąży się zatrzymać przed przejściem.

Jeszcze raz apelujemy do pieszych! Bądź widoczny na drodze! Noś odblaski!

 

 

Apelujemy o ostrożność na drogach!

Na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników. Przede wszystkim każdy powinien przestrzegać przepisów drogowych. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności zachowanej w szczególnie niebezpiecznych miejscach. Od początku września br. na terenie powiatu zawierciańskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W 7 przypadkach niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zostali potrąceni na oznakowanych przejściach. Apelujemy do kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów drogowych!

Kolejny raz przypominamy i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Okres jesienno – zimowy i szybko zapadający zmrok nie sprzyjają bezpieczeństwu na drogach. Warunki atmosferyczne mają również ogromny wpływ na widoczność i drogę hamowania pojazdów. Piesi, którzy często noszą ciemne ubrania mogą być niewidoczni dla kierowców, dlatego kierujący powinni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonych do przejścia miejsc. Również piesi powinni wykazać się zdrowym rozsądkiem i przed wkroczeniem na jezdnię winni upewnić się, że bezpiecznie mogą przez nią przejść. Należy pamiętać, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, do których zalicza się pieszych, w przypadku zdarzenia drogowego są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Pomimo wielu tragicznych sytuacji na drogach, a także wielu apeli do uczestników ruchu drogowego, wciąż dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Tylko od początku września br. na drogach powiatu zawierciańskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, z czego w 7 przypadkach zostali oni potrąceni na oznakowanym przejściu.

Wczoraj około godziny 17:00 na ulicy Piłsudskiego w Zawierciu doszło właśnie do takiego zdarzenia. Na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącona została 34-latka. Kierujący dostawczym volkswagenem 65-letni mężczyzna był trzeźwy. Mieszkanka Zawiercia została przewieziona do szpitala. Obrażenia, jakich doznała pozwoliły zakwalifikować zdarzenie, jako kolizję.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Piesi również powinni mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

PRĘDKOŚĆ A PRAWDOPODOBIEŃSTWO UTRATY ŻYCIA PRZEZ PIESZEGO:

Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:

  • 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,

  • 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,

  • 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

 

 

Źródło:

http://zawiercie.slaska.policja.gov.pl/

 

 

 

26

LIS

2020

302

razy

czytano

1549/4332

zarnowiec.pl

Najnowsze aktualności

: Światowy Dzień Ziemi
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Światowy Dzień Ziemi

16

kwi

2024

: WRAŻLIWOŚĆ NA SŁOWA
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

WRAŻLIWOŚĆ NA SŁOWA

16

kwi

2024

: Serdecznie zapraszamy młodzież do Domu Kultury
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Serdecznie zapraszamy młodzież do Domu Kultury

16

kwi

2024

: KONDOLENCJE
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

KONDOLENCJE

10

kwi

2024

: Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w ...

9

kwi

2024

: Uwaga na oszustów! Ostrzegamy
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Uwaga na oszustów! Ostrzegamy

9

kwi

2024

Polecamy

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie

Muzeum-Galeria w Woli Libertowskiej

Geoportal - Powiat Zawierciański

Łany Wielkie

Logo serwisu.

Gmina Żarnowiec

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
: ePUAP - Strefa klienta
: Kącik przedsiębiorcy
: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie
: Lokalna Grupa Działania "Perła Jury"
: Związek Gmin Jurajskich
: Serwis Województwa Śląskiego
: OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w Żarnowcu
: Rynek Rolny - Giełda rolna i ogłoszenia rolnicze
: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Żarnowcu
: Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu
: Szkoła Podstawowa im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie
: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowcu
: Przedszkole Publiczne w Żarnowcu
: informacje i usługi przyjazne obywatelom
: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
: Koronawirus: informacje i zalecenia
: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zawierciu
: Starostwo Powiatowe w Zawierciu
: Urząd Skarbowy w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu
: Szpital Powiatowy w Zawierciu
: Powiatowy Urząd Pracy
: Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Gmina Żarnowiec

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.