Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Bądź widoczny - bądź bezpieczny

Strona główna » Aktualności » Bądź widoczny - bądź bezpieczny

 

Bądź widoczny - bądź bezpieczny

Bycie niewidocznym na drodze może kosztować pieszych utratą zdrowia, a nawet życia. Szczególnie w terenie niezabudowanym, gdzie nie ma chodnika, a pobocza są bardzo wąskie, spacery po zmroku mogą być bardzo ryzykowne. Dbając o bezpieczeństwo pieszych, policjanci z zawierciańskiej drogówki przeprowadzili akcję profilaktyczną. Wraz z odblaskami przekazywali pieszym podstawowe informacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przypominali, jak prawidłowo używać elementów odblaskowych, aby kierujący widzieli nas z daleka.

„Bądź widoczny – bądź bezpieczny” pod taką nazwą policjanci z zawierciańskiej drogówki przeprowadzili wczoraj wieczorem akcję profilaktyczną. Jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Mundurowi, patrolując niezabudowane tereny powiatu zawierciańskiego, przekazywali elementy odblaskowe pieszym. Przypominali o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wskazywali też, jak prawidłowo użytkować odblaski, aby kierujący widzieli nas z daleka. Elementy odblaskowe przekazywano również osobom spacerującym po terenach zabudowanych, jednak w miejscach, które są nieoświetlone i również bardzo niebezpieczne.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi zasadami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Warto jednak zastanowić się, nad stosowaniem elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym. Pora jesienno – zimowa, szybko zapadający zmrok i panujące warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na widoczność na drodze. Często do potrąceń dochodzi na oznakowanych przejściach dla pieszych. Kierujący, którzy nie ustąpili pierwszeństwa przechodniom, tłumaczą, że ich nie zauważyli. Oczywiście nie jest to żadne usprawiedliwienie, bo zgodnie z przepisami pieszy na przejściu ma pierwszeństwo, ale warto zastanowić się, czy nie zwiększyć swojej widoczności na drodze. Apelujemy również do pieszych, aby zanim wkroczą na jezdnię, upewnili się, że nadjeżdżający samochód zdąży się zatrzymać przed przejściem.

Jeszcze raz apelujemy do pieszych! Bądź widoczny na drodze! Noś odblaski!

 

 

Apelujemy o ostrożność na drogach!

Na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników. Przede wszystkim każdy powinien przestrzegać przepisów drogowych. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności zachowanej w szczególnie niebezpiecznych miejscach. Od początku września br. na terenie powiatu zawierciańskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W 7 przypadkach niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zostali potrąceni na oznakowanych przejściach. Apelujemy do kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów drogowych!

Kolejny raz przypominamy i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Okres jesienno – zimowy i szybko zapadający zmrok nie sprzyjają bezpieczeństwu na drogach. Warunki atmosferyczne mają również ogromny wpływ na widoczność i drogę hamowania pojazdów. Piesi, którzy często noszą ciemne ubrania mogą być niewidoczni dla kierowców, dlatego kierujący powinni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonych do przejścia miejsc. Również piesi powinni wykazać się zdrowym rozsądkiem i przed wkroczeniem na jezdnię winni upewnić się, że bezpiecznie mogą przez nią przejść. Należy pamiętać, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, do których zalicza się pieszych, w przypadku zdarzenia drogowego są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Pomimo wielu tragicznych sytuacji na drogach, a także wielu apeli do uczestników ruchu drogowego, wciąż dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Tylko od początku września br. na drogach powiatu zawierciańskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, z czego w 7 przypadkach zostali oni potrąceni na oznakowanym przejściu.

Wczoraj około godziny 17:00 na ulicy Piłsudskiego w Zawierciu doszło właśnie do takiego zdarzenia. Na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącona została 34-latka. Kierujący dostawczym volkswagenem 65-letni mężczyzna był trzeźwy. Mieszkanka Zawiercia została przewieziona do szpitala. Obrażenia, jakich doznała pozwoliły zakwalifikować zdarzenie, jako kolizję.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Piesi również powinni mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

PRĘDKOŚĆ A PRAWDOPODOBIEŃSTWO UTRATY ŻYCIA PRZEZ PIESZEGO:

Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:

  • 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,

  • 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,

  • 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

 

 

Źródło:

http://zawiercie.slaska.policja.gov.pl/

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2020-11-26 13:52:44

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCF7799-11-11-20r
  • DSCF7798-11-11-20r
  • DSCF7795-11-11-20r
  • DSCF7794-11-11-20r
  • DSCF7791-11-11-20r
  • DSCF7790-11-11-20r
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy