Koronawirus: informacje i zalecenia
Miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!
Ustal rodzaj kontaktu i obserwuj swoje samopoczucie – to najważniejsze kroki, gdy podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Co jeszcze powinieneś zrobić?
Ustal, czy kontakt był bliski czy przelotny
- Co w przypadku, gdy kontakt nie był bliski?
Przede wszystkim przypomnij sobie, w jakiej sytuacji miałeś styczność z osobą chorą. Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwuj swój stan zdrowia, dbaj o siebie i zachowuj się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie musisz poddawać się kwarantannie.
- Co w przypadku, gdy kontakt był bliski?
Jeśli jednak:
- kontakt z zakażonym był bliższy niż 2 metry i dłuższy niż 15 minut (przebywanie
w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa), - jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel),
– istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia.
W takiej sytuacji:
- Zgłoś się do sanepidu. Wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus w zakładce Kontakt.
- Zostań w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny.
- Informacja ta zostanie Ci przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie.
- Zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa po otrzymaniu powiadomienia
Ważne! W tej sytuacji Twoi domownicy nie są objęci kwarantanną.
Jeśli masz pytania dotyczące kwarantanny – sprawdź koniecznie portal gov.pl/koronawirus, na którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
O kwarantannie poinformuj swojego pracodawcę telefonicznie, ZUS zrobi resztę
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje Twojego pracodawcę o objęciu kwarantanną. Nie potrzebujesz eZLA czy zaświadczenia z sanepidu. Warto jednak, żebyś mailowo lub telefonicznie zawiadomił szefa o przyczynie nieobecności w pracy.
Gdy jednak zdarzy się, że w systemie nie będzie informacji dla pracodawcy – złóż oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie. Masz na to 3 dni od zakończenia kwarantanny.
Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji:
- Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu),
- Dzień rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia,
- Twój podpis.
Jeśli nie masz objawów, zakończysz kwarantannę po 10 dniach
Po 10 dniach, w sytuacji braku objawów, Twoja kwarantanna jest zakończona. Możesz upewnić się o tym, sprawdzając informacje na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).
Pamiętaj! Obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli poczujesz się gorzej i będziesz miał objawy COVID-19 – zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu. On oceni stan Twojego zdrowia i w razie potrzeby wystawi skierowanie na test.
Jeśli zostanę skierowany na test, to…
Zlecenie testu przez lekarza POZ zmieni Twoją sytuację. Negatywny wynik automatycznie kończy kwarantannę. Pozytywny oznacza zakażenie i izolację. W tej sytuacji Twoi współdomownicy zostaną poddani kwarantannie.
Przebyłeś COVID-19? Sprawdź, jak samodzielnie dojść do formy po chorobie
Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu. Fakt, że objawy i powikłania choroby są różnorodne, powoduje dodatkowy niepokój. Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) broszurę „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”. Znajdziesz w niej ćwiczenia, które pomogą Ci w powrocie do pełni zdrowia. A także informacje, na co zwracać szczególną uwagą podczas rekonwalescencji.
Broszura jest skierowana głównie do osób, których stan zdrowia w związku z COVID-19 znacznie się pogorszył i były hospitalizowane. Skutki przebycia zakażenia to kwestia indywidualna dla każdego ozdrowieńca, ale wskazówki zawarte w folderze są uniwersalne. Warto więc, by każda osoba, która pokonała koronawirusa, a także jej bliscy, zapoznali się z poradnikiem.
Jakie informacje znajdziesz w broszurze?
Ćwiczenia i wskazówki postępowania przy problemach zdrowotnych podzielone są na kategorie:
- postępowanie w przypadku duszności;
- ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala;
- postępowanie w razie problemów z głosem;
- porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania;
- postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem;
- radzenie sobie z codziennymi aktywnościami;
- radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju.
W każdej z sekcji znajdziesz opis objawów, które mogą się u Ciebie pojawić (np. duszności) oraz informację, kiedy i w jakim nasileniu ich występowanie powinno niepokoić. Wskazane jest także, co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy Twój stan się pogorszy. Ponadto, każda kategoria zawiera opis ćwiczeń, które powinny pomóc wrócić do pełni sprawności. Bez obaw, nie potrzebujesz do tego rehabilitanta. Są na tyle proste, że wykonasz je samodzielnie w domu!
- Pozycje, które łagodzą duszność
W przypadku wskazanych wyżej problemów z oddechem, znajdziesz pozycje łagodzące duszność oraz techniki oddychania. Jeśli masz problemy z głosem czy pamięcią, poradnik wskazuje na zasady postępowania, które przyspieszą Twój powrót do zdrowia.
- Proste treningi
Rozdział „ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala” to 13 stron przykładów prostych treningów. Ćwiczenia na różne części ciała możesz wykonywać bez pomocy rehabilitanta, czy trenera. Znajdziesz tu m.in. elementy rozciągania, techniki wzmacniające oraz wyciszające.
W poradniku autorzy zamieścili również opis konkretnych przypadków, w których należy skontaktować się z personelem medycznym.
Gdzie znajdziesz broszurę?
Darmowa broszura dostępna jest online pod adresem: https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf?sequence=2&isAllowed=y.
Możesz ją znaleźć także w wersji papierowej w szpitalach. Ćwiczenia i porady wskazane w poradniku są na tyle uniwersalne, że warto by zapoznało się z nimi jak najwięcej osób.
Polecamy więc udostępnianie broszury Tobie bliskim i znajomym!