Kwarantanna - zmieniły się zasady
Od 24 października w Polsce obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji. Osoby mieszkające razem z kimś, kto został skierowany przez sanepid na kwarantannę, same nie muszą się jej poddawać.
- Na kwarantannę kierowane są osoby, które miały kontakt z osobami zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi koronawirusem
- Na kwarantannie w Polsce przebywa obecnie ponad 489 tysięcy osób
- Zarówno kwarantanna, jak i izolacja, trwa teraz 10 dni, jeśli dana osoba nie ma objawów
- Osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie
Przypomnijmy: czym innym jest kwarantanna, a czym innym izolacja. Izolacji poddawani są pacjenci z potwierdzonym już pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa. Nie mogą nigdzie wychodzić, ani utrzymywać z nikim kontaktu przez 10 dni, jeżeli nie mają objawów COVID-19. Jeśli mają, o okresie izolacji decyduje lekarz, który może ją przedłużyć. Wtedy kończy się ona nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
Jeżeli pacjent trafi do szpitala lub przebywa w izolatorium, o zakończeniu izolacji decyduje natomiast lekarz sprawujący nad nim opiekę. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.
Kto na kwarantannę, a kto jej może uniknąć?
Kwarantannę natomiast nakłada sanepid na te osoby, które mogły być narażone na zakażenie. Obecnie trwa ona 10 dni, a osoby na nią skierowane nie są kierowane na testy, jeśli nie mają objawów.
Jeśli nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, nie zostaniemy skierowani na kwarantannę.
Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie same nie podlegają już kwarantannie.
W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, bez wyjątków: nie można wyjść na spacer z psem, do sklepu czy do lekarza. Te czynności są zakazane.
Osoby objęte kwarantanną powinna odwiedzać policja i sprawdzać, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają, może zostać nałożona kara do 30 tys. zł.
Źródło:
https://businessinsider.com.pl
W A Ż N E
Kontakt z sanepidem
Skontaktuj się z inspekcją sanitarną (sanepidem), jeśli masz pytania dotyczące:
- kwarantanny,
- dodatniego testu na koronawirusa,
- bliskiego kontaktu z osobą zakażoną,
przez specjalnie przygotowany formularz online:
WYŚLIJ ZGŁOSZENIE
Do wysłania zgłoszenia niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego (sprawdź, jak możesz go założyć).
W odpowiedzi skontaktuje się z tobą pracownik inspekcji sanitarnej. Zwykle dzieje się to w ciągu 24 godzin od przyjęcia zgłoszenia, prosimy o cierpliwość.
Infolinia Centrum Kontaktu: 22 25 00 115
Kontakt z NFZ
Skontaktuj się z infolinią NFZ, jeśli masz pytania dotyczące:
- posiadania objawów lub podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Infolinia NFZ: 800 190 590
Kontakt z ZUS
Skontaktuj się z infolinią ZUS, jeśli masz pytania dotyczące:
- zasiłku opiekuńczego i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji – po uzyskaniu połączenia z infolinią ZUS – na klawiaturze numerycznej telefonu należy wybrać 0 – połączenie z konsultantem, a następnie 9 – zasiłek opiekuńczy i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji,
- ulgi i umorzenia oraz zawieszenia działalności – po uzyskaniu połączenia z infolinią ZUS – na klawiaturze numerycznej telefonu należy wybrać 0 – połączenie z konsultantem, a następnie 7 – ulgi i umorzenia oraz zawieszenie działalności.
Infolinia ZUS: 22 560 16 00