Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Niewłaściwie wyrzucane rękawiczki i maski mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i rozprzestrzeniania się koronawirusa

Strona główna » Aktualności » Niewłaściwie wyrzucane rękawiczki i maski mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i rozprzestrzeniania się koronawirusa

 

Niewłaściwie wyrzucane rękawiczki i maski mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia

i rozprzestrzeniania się koronawirusa
 

Środki ochrony osobistej, które pomagają nam ustrzec się przed zakażeniem koronawirusem i ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenu, jednocześnie stwarzają zupełnie inny problem. Ludzie wyrzucają je gdziekolwiek. Tym samym nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale mogą też sprzyjać roznoszeniu wirusa.

Osoby korzystające w miejscach publicznych z rękawiczek często bezmyślnie wyrzucają je na chodnik. Stamtąd zostają zabrane przez firmy sprzątające ulice, ale nie są traktowane jak nadający się do recyklingu surowiec wtórny. Co więcej, jeżeli znajduje się na nich koronawirus, stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników tych przedsiębiorstw. Jeżeli wyrzucane zostają na łonie natury, potęgują również zanieczyszczenie środowiska. 

Przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem odpadów komunalnych, jak również sanepid zwracają uwagę na problem. W kraju obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. W celu ochrony przed pandemią korzystamy także z rękawiczek.
Zdarza się, że Polacy wyrzucają je na ulicy, upychają w przepełnionych koszach na śmieci, a nawet decydują się na wrzucanie ich do kanalizacji. To ostatnie rozwiązanie może prowadzić do poważnych problemów. Gumowe rękawiczki zatykają bowiem rury. 

Zgodnie z wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem odpady wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, środkach komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemników/worków na odpady zmieszane.

Prawidłowym postępowaniem przy wyrzucaniu zużytych gumowych rękawiczek, czy maseczek, jest zamknięcie ich w szczelnym woreczku i umieszczenie w koszu na odpady zmieszane. Jeżeli przebywamy poza domem, warto zabrać ze sobą np. torebkę foliową i w niej umieścić rękawiczki i jednorazową maseczkę po ich zdjęciu, a następnie zawiązać torebkę i wyrzucić do kosza na odpady zmieszane, gdy nadarzy się taka możliwość. 

 

 

 

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2020-05-26 15:51:58

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCF7799-11-11-20r
  • DSCF7798-11-11-20r
  • DSCF7795-11-11-20r
  • DSCF7794-11-11-20r
  • DSCF7791-11-11-20r
  • DSCF7790-11-11-20r
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy