Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina Żarnowiec położona jest w północno-wschodniej części województwa śląskiego, na granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego, nad rzeką Pilicą. Tereny gminy leżą na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Wyżyny Miechowskiej. Ich południowa część znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Krajobraz ma charakter równinny i zdominowany jest przez pola i łąki.

Gmina z historią

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu podatkowym

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu podatkowym

 

        To ostatnie dni na złożenie rozliczenia podatkowego za 2019 r. Termin składania PIT-ów przedłużono w tym roku do 1 czerwca. Po raz pierwszy właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć od dochodu wydatki na termomodernizację i fotowoltaikę. Na co należy zwrócić uwagę?

Ulga termomodernizacyjna to nowe odliczenie od dochodu za 2019 rok.  Z ulgi tej mogą skorzystać osoby rozliczające się według skali podatkowej, jednolitej  stawki 19 proc. czy opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych do 53 tys. zł.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Ulga przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W takim budynku maksymalnie 30 proc. powierzchni może być wydzielone na cele lokali użytkowych.

Jeżeli podatnik nie ma tytułu prawnego, z którego wynikałoby jego prawo własności do nieruchomości, a jedynie jest jej posiadaczem, wówczas nie może skorzystać z odliczenia.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi już istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Nie ma zastosowania w przypadku nowo budowanego domu.

Limit wydatków

Jeśli ktoś jest właścicielem kilku domów jednorodzinnych, to może w każdym z nich przeprowadzić przedsięwzięcie termomodernizacyjne i odpisać wydatki od podstawy opodatkowania - nie więcej jednak niż 53 tys. zł. Liczy się limit przypadający na podatnika.

Ograniczenie dotyczy tylko limitu podatnika, jeśli żona i mąż są współwłaścicielami domu, to każde z nich ma do wykorzystania 53 tys. zł.

Jakie wydatki można odliczyć?

Wydatki wskazuje rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. To wykaz  materiałów budowlanych, urządzeń i usług.

Katalog materiałów budowlanych liczy kilkanaście pozycji. Wymienione są m.in. rodzaje pieców grzewczych, stolarka okienna i drzwiowa, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, węzeł cieplny, wentylacja mechaniczna, materiały służące ociepleniu przegród. Zapisy nie zawsze są jasne, więc podatnicy powinni sprawdzać, co jest wpisywane na fakturach. Na przykład stolarka okienna kwalifikuje się do odpisu podatkowego, ale rolety zewnętrzne - już nie.

 

Jak wskazał doradca podatkowy Mariusz Makowski w bazie Krajowej Informacji Skarbowej jest ponad 30 interpretacji do zapytań podatników. Dotyczą one konkretnych wydatków, np. ocieplenia dachu. W jednej interpretacji podatkowej wskazano, że dach nie jest wymieniony w katalogu wydatków, w drugiej interpretacji uznano to za ocieplenie przegród budowlanych. - Urzędnicy niekoniecznie znają się na inwestycjach budowlanych - powiedział Makowski podczas Akademii Czystego Powietrza, zorganizowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gdy nie ma technicznych możliwości montażu instalacji (w tym fotowoltaicznej) na domu i instalacja ta zostanie zamontowana na innym budynku, np. garażu, budynku gospodarczym lecz służy budynkowi mieszkalnemu to taką inwestycję można też uwzględnić.

Uwaga na faktury

Dowodem dokonania inwestycji termomodernizacyjnej są faktury VAT. Jak wskazał Makowski,  gdy firma wykonawcza nie jest płatnikiem VAT nie można rozliczyć takiego wydatku do ulgi. Sam paragon za towar czy usługę nie wystarczy.

Nie ma przy tym znaczenia, ile rzeczy zostało kupionych, np. można zamontować dwa piece w dwóch różnych miejscach (domach) należących do właściciela. Data na fakturze jest ważna - w zeznaniu podatkowym za 2019 r. można odliczyć wydatki poniesione tylko w tym roku. Faktur nie będzie można przenieść na kolejny rok.

Równie ważna jest osoba, na którą jest wystawiona faktura -musi to być właściciel lub współwłaściciel domu, który rozlicza w PIT ulgę.  - W fakturze jednoznacznie należy wskazać, kto ponosi wydatek - powiedział doradca.

Czytaj także: Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

Mały dochód, duży odpis

Jeżeli dochód w danym roku jest niewystarczający do odliczenia ulgi to wówczas kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Leasing paneli fotowoltaicznych?

Wiele firm proponuje panele fotowoltaiczne w leasingu. O ile inwestycja w fotowoltaikę mieści się w uldze termomodernizacyjnej, to bez faktury zakupu instalacji nie można odliczyć wydatków.

- Podatnik do czasu zakończenia umowy leasingu nie jestem właścicielem paneli, co oznacza, że opłat leasingowych nie można odliczyć w uldze. Prawo do ulgi daje dopiero ostatnia faktura, na podstawie której następuje wykup - to musi być faktura na zakup paneli fotowoltaicznych - powiedział doradca podczas Akademii Czystego Powietrza.

Czytaj także: Dopłaty do paneli fotowoltaicznych

Dotacje spływają w kolejnym roku

Jeśli na przedsięwzięcie termomodernizacyjne podatnik dostał dotację, na przykład z programu Czyste Powietrze, to kwoty, które zostały mu zwrócone, nie mogą być policzone jako koszty przedsięwzięcia. Wydatki termomodernizacyjne są pomniejszane o dotację. Co jednak, jeśli dotacja nie została jeszcze wypłacona? Wtedy należy od dochodu odpisać poniesione wydatki (do kwoty 53 tys. zł), a dotację doliczyć do dochodu w zeznaniu za kolejny rok, w którym podatnik ją otrzymał (czyli np. w 2020 r.).

Czytaj także: Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd 

Zakończenie inwestycji

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Jak wskazuje doradca podatkowy Mariusz Makowski, przepisy nie precyzują, co należy uznać za zakończenie inwestycji. Nie zawsze właściciel domu dostaje protokół odbioru. Makowski radzi, by na wszelki wypadek sporządzić dokumentację fotograficzną z datą, kiedy inwestycja została ukończona.

Ulgę termomodernizacyjną wykazujemy w załączniku podatkowym PIT-0. Załącznik ten dołączamy do deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT36-L, PIT-28. W PIT-0 wpisujemy kwotę poniesionych wydatków.

 

Źródło:

https://wysokienapiecie.pl/

 

 

26

MAJ

2020

545

razy

czytano

2098/4375

zarnowiec.pl

Najnowsze aktualności

: Bajkowy Dzień Dziecka - zaproszenie
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Bajkowy Dzień Dziecka - zaproszenie

22

maj

2024

: Konkurs Młodych Talentów
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Konkurs Młodych Talentów

22

maj

2024

: Targi EKO JURA
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Targi EKO JURA

22

maj

2024

: Ostrzeżenie meteorologiczne: BURZE
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Ostrzeżenie meteorologiczne: BURZE

22

maj

2024

: 20 maja - Światowy Dzień Pszczół
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

20 maja - Światowy Dzień Pszczół

21

maj

2024

: „Rój pomysłów wokół ula” - ARiMR zaprasza do ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

„Rój pomysłów wokół ula” - ARiMR zaprasza do ...

20

maj

2024

Polecamy

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie

Muzeum-Galeria w Woli Libertowskiej

Geoportal - Powiat Zawierciański

Łany Wielkie

Logo serwisu.

Gmina Żarnowiec

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
: ePUAP - Strefa klienta
: Kącik przedsiębiorcy
: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie
: Lokalna Grupa Działania "Perła Jury"
: Związek Gmin Jurajskich
: Serwis Województwa Śląskiego
: OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w Żarnowcu
: Rynek Rolny - Giełda rolna i ogłoszenia rolnicze
: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Żarnowcu
: Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu
: Szkoła Podstawowa im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie
: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowcu
: Przedszkole Publiczne w Żarnowcu
: informacje i usługi przyjazne obywatelom
: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
: Koronawirus: informacje i zalecenia
: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zawierciu
: Starostwo Powiatowe w Zawierciu
: Urząd Skarbowy w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu
: Szpital Powiatowy w Zawierciu
: Powiatowy Urząd Pracy
: Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Gmina Żarnowiec

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.