Apel do rolników
Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności. Co stałoby się z zapylaniem? Jak mogłoby się odbywać? Ręczne zapylanie jest niezwykle drogie, powolne i wymaga ogromnych nakładów pracy. Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie. Tak więc z punktu widzenia samej ekonomii, opłaca nam się chronić pszczoły!
Na czym polega problem??
Pszczołom w poważnym stopniu zagrażają toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Kilka z nich można określić mianem prawdziwych zabójców pszczół, szczególnie te należące do grupy neonikotynoidów. Neonikotynoidy mogą wywoływać ostre lub chroniczne zatrucia, które prowadzą do śmierci pojedynczych pszczół lub całych kolonii. Zatrucie może mieć miejsce, gdy pszczoła przelatuje przez chmurę pestycydowego pyłu podczas oprysków, ale także w samym ulu, gdy pszczoły robotnice karmią czerw pszczeli zanieczyszczonym lub skażonym pestycydami nektarem i pyłkiem. W 2018 roku Unia Europejska wprowadziła niemal całkowity zakaz stosowania najbardziej szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów. Niestety polski minister środowiska, nie licząc się ze zdaniem naukowców, organizacji pozarządowych i pszczelarzy, zaczął wprowadzać odstępstwa od zakazu, skazując miliony pszczół na kontakt ze szkodliwymi substancjami.
Chcesz pomóc ale nie wiesz jak ?
Oto kilka wskazówek:
- Posadź w swoim otoczeniu, na podwórku, w ogródku, lub na balkonie rośliny miododajne, które dają pszczołom nektar i pyłek. Piękne, pachnące rośliny nie tylko urozmaicą pokarm pszczół, dzięki czemu będą one zdrowsze, ale również będą świetna ozdobą.
- Kupuj produkty pszczele u lokalnych pszczelarzy. Dzięki temu pasieki będą mogły się lepiej rozwijać.
- Nie stosuj pestycydów w przydomowych ogrodach, sadach i warzywniakach.
- Jeżeli odmiana Twoich kwiatów lub upraw nie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych i wymaga stosowania pestycydów, najlepiej zmień odmianę.
- Nigdy nie opryskuj roślin w okresie ich kwitnienia !!!
- Kondycję i jakość Twojego trawnika wyznacza bogactwo zwierząt w nim żyjących, dlatego nie zwalczaj na trawniku stokrotek, złocieni, mleczy i innych polnych kwiatów.
- Wspieraj organizację dbające o naszą planetę i jej mieszkańców.
To naprawdę proste. Czasami potrzeba zrobić tak niewiele.