Tarcza 2.0. Co się zmienia dla przedsiębiorców?
Tarcza 2.0. Co się zmienia dla przedsiębiorców?
W czwartek Sejm przyjął rozwiązania rozszerzające tarczę antykryzysową, czyli pakiet wsparcia skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców i pracowników. Wyjaśniamy, co te zmiany oznaczają dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych.
Zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców
Zmiany w ramach pakietu pomocowego zakładają rozszerzenie kręgu mikroprzedsiębiorców uprawnionych do uzyskania niskooprocentowanej pożyczki w wysokości do 5 tys. zł. Dzięki niej pokryć mogą bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu.
Po zmianach pożyczkę będą mogły otrzymać również podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników. Dodatkową zmianą jest rezygnacja z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu na dzień 29 lutego 2020 roku.
Pożyczka nadal podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie musiał prowadzić swoją działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki
Ułatwienia dla samozatrudnionych
Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, będą mieli ułatwioną drogę ubiegania się o wypłatę kolejnych transz przysługującego im świadczenia. W tym celu zniesiony został obowiązek comiesięcznego składania oświadczenia o prowadzeniu działalności. Przedsiębiorca nie będzie musiał również prowadzić działalność po okresie otrzymywania dofinansowania.
Ważną zmianą jest również uściślenie w przepisach kwestii, że dofinansowanie przypada od miesiąca złożenia wniosku.
Ułatwienia dla mikro, małych i średnich
Mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy, którzy mają możliwość skorzystania z dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, mogą mieć przyznane dofinansowanie od miesiąca złożenia wniosku, a nie od dnia jego złożenia, tak jak to miało miejsce do tej pory.
Dodatkowo przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową po okresie otrzymania dofinansowania.
Jeszcze większe wsparcie dla przedsiębiorców
Rozszerzenie tarczy antykryzysowej to m.in. zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, dodatkowe świadczenia postojowe, zwolnienie ze składek ZUS wszystkich firm jednoosobowych, a także możliwość objęcia wsparciem przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br. – Dzięki tym zmianom tarcza będzie chronić większą grupę przedsiębiorców, więcej miejsc pracy. Teraz czekamy tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Sejm przyjął rozwiązania rozszerzające tarczę antykryzysową, czyli pakiet wsparcia skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców i pracowników.
Tarcza 2.0. Więcej firm objętych wsparciem
Jedną z najważniejszych zmian w tarczy antykryzysowej jest możliwość objęcia wsparciem w ramach przewidzianych w niej instrumentów przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br.
To także zwiększenie dostępności nisko oprocentowanych pożyczek do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogli otrzymać je również przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.
W rozszerzonej tarczy przewidziano także, że Agencja Rozwoju Przemysłu zaoferuje przedsiębiorcom – przede wszystkim z sektora transportowego – różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15-miesięczną karencją w spłacie.
Większy krąg uprawnionych do „wakacji składkowych”
Do tego dochodzi rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych tzw. wakacji składkowych o firmy zatrudniające do 49 osób. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto także wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi – niezależnie od liczby pracowników.
W myśl nowych przepisów ze składek ZUS zwolnione będą wszystkie firmy jednoosobowe, bez względu na wysokość przychodu.
Zmiany dotyczą także świadczenia postojowego. Zamiast jednorazowego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, jednak nie więcej niż trzykrotnie.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina