Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina Żarnowiec położona jest w północno-wschodniej części województwa śląskiego, na granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego, nad rzeką Pilicą. Tereny gminy leżą na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Wyżyny Miechowskiej. Ich południowa część znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Krajobraz ma charakter równinny i zdominowany jest przez pola i łąki.

Gmina z historią

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd

 

Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd

 

W tegorocznym zeznaniu podatkowym właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odpisać sobie wydatki poniesione na termomodernizację, w tym na zakup paneli fotowoltaicznych. Ten, kto wziął dotację z programu Mój Prąd, także z ulgi termomodernizacyjnej skorzysta. Musi tylko pamiętać o kilku zasadach.

Ulga termomodernizacyjna to nowe rozwiązanie, z którego można skorzystać w tym roku. To ulga odliczana od podstawy obliczenia podatku. Odlicza się wydatki poniesione na termomodernizację domu, w tym na panele fotowoltaiczne.  Odliczeniu podlegają wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r. Przedsięwzięcie musi zostać zakończone w ciągu 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Komu przysługuje ulga?

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej, także ci, którzy stosują jednolitą stawkę podatkową (19 proc.) i ci, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Dotyczy to także przedsiębiorców - właścicieli domów jednorodzinnych wykorzystywanych do celów mieszkaniowych. Nie dotyczy najemców, ani osób, które dopiero budują dom, ani właścicieli budynków wielorodzinnych. Panele fotowoltaiczne nie muszą być na domu, ale też mogą być zamontowane, np. na garażu, budynku gospodarczym. Ważne, by panele fotowoltaiczne służy budynkowi mieszkalnemu.

 

Jaki formularz?

Ulgę termomodernizacyjną wykazujemy w załączniku podatkowym PIT-0. Załącznik ten dołączamy do deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT36-L, PIT-28. W PIT-0 wpisujemy kwotę poniesionych wydatków.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki - liczy się data sprzedaży. Do zeznania podatkowego nie dołączamy faktur potwierdzających wydatki. Należy je natomiast przechowywać aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego (za rok 2019 do końca 2025 r.).

Ile można odliczyć?

Do kosztów zalicza się poniesie wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją i instalacją fotowoltaiczną. Odliczamy całą kwotę wydatków, ale nie może ona przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć. Jeśli podatnik ma kilka domów, w każdym z nich przeprowadzał termomodernizacją czy instalował panele fotowoltaiczne, to limit nadal wynosi 53 tys. zł.

 

Kwota 53 tys. zł przysługuje na każdego podatnika, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. W przypadku małżonków na każdego przypada oddzielny limit - na każdego po 53 tys. zł. Podobnie jest w przypadku współwłaścicieli - na każdego przypada po 53 tys. zł ulgi termomodernizacyjnej.

Niewykorzystana kwota nie przepada - można ją odliczyć w kolejnych 6 latach, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Dotacje i dofinansowania

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

- dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów;

- odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;

- uwzględnione w ulgach podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Jak rozliczyć dotację z programu Mój Prąd

A jeśli na mikroinstalację fotowoltaiczną podatnik wziął dotację z programu Mój Prąd? Z tego programu na mikroinstalacje fotowoltaiczne 2-10 kW w budynkach jednorodzinnych można dostać do 5 tys. zł. Program ogłoszono 23 lipca ubiegłego roku. Jest to data, od której liczą się poniesione wydatki.

 

Można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i jednocześnie wziąć dotację z programu Mój Prąd. Nie ma tylko możliwości odliczenia w PIT wydatków, których podatnik nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane (zwrócone). Dotyczy to też dotacji programu Mój Prąd.

Jeżeli właściciel mikroinstalacji, na którą wziął dotację z programu Mój Prąd, nie złożył jeszcze zeznania podatkowego, to dokonując rocznego rozliczenia pomniejsza kwotę wydatków z 2019 r. o otrzymaną dotację. Robi tak także wtedy, gdy dotację otrzymał już w 2020 r.

Czy konieczna jest korekta?

Jeżeli właściciel mikroinstalacji złożył już zeznanie podatkowe za 2019 r., a nie uwzględnił dotacji z programu Mój Prąd, którą otrzymał, to może złożyć korektę tego zeznania.

 

Gdy nie chce dokonać teraz korekty, to i tak nie ominie go obowiązek uwzględnienia otrzymanej dotacji w rozliczeniu podatkowym, ale już w kolejnym roku. Kwota otrzymanej dotacji będzie podlegała doliczeniu do podstawy opodatkowania w zeznania składanym za 2020 r. " Oczywiście obowiązek ten dotyczyć będzie wyłącznie przypadku, gdy kwoty otrzymanej dotacji podatnik nie uwzględnił (poprzez pomniejszenie kwoty do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej) w zeznaniu podatkowym składanym z 2019 r." - poinformował portal WysokieNapiecie.pl resort finansów.

Gdzie szukać informacji?

Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej określa art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania ulgi termomodernizacyjnej.

Szczegółową listę wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej określa Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych

 

 

Źródło:

https://wysokienapiecie.pl/

 

 

23

MAR

2020

884

razy

czytano

2306/4337

zarnowiec.pl

Najnowsze aktualności

: Światowy „Dzień Ziemi” w Szkołach Podstawowych ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Światowy „Dzień Ziemi” w Szkołach Podstawowych ...

19

kwi

2024

: Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami

19

kwi

2024

: Cyberbezpieczny samorząd
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Cyberbezpieczny samorząd

19

kwi

2024

: Informacja dla rolników
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Informacja dla rolników

18

kwi

2024

: Bezpłatny gminny przewóz pasażerski dla wyborców
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Bezpłatny gminny przewóz pasażerski dla wyborców

18

kwi

2024

: Światowy Dzień Ziemi
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Światowy Dzień Ziemi

16

kwi

2024

Polecamy

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie

Muzeum-Galeria w Woli Libertowskiej

Geoportal - Powiat Zawierciański

Łany Wielkie

Logo serwisu.

Gmina Żarnowiec

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
: ePUAP - Strefa klienta
: Kącik przedsiębiorcy
: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie
: Lokalna Grupa Działania "Perła Jury"
: Związek Gmin Jurajskich
: Serwis Województwa Śląskiego
: OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w Żarnowcu
: Rynek Rolny - Giełda rolna i ogłoszenia rolnicze
: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Żarnowcu
: Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu
: Szkoła Podstawowa im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie
: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowcu
: Przedszkole Publiczne w Żarnowcu
: informacje i usługi przyjazne obywatelom
: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
: Koronawirus: informacje i zalecenia
: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zawierciu
: Starostwo Powiatowe w Zawierciu
: Urząd Skarbowy w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu
: Szpital Powiatowy w Zawierciu
: Powiatowy Urząd Pracy
: Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Gmina Żarnowiec

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.