Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina Żarnowiec położona jest w północno-wschodniej części województwa śląskiego, na granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego, nad rzeką Pilicą. Tereny gminy leżą na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Wyżyny Miechowskiej. Ich południowa część znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Krajobraz ma charakter równinny i zdominowany jest przez pola i łąki.

Gmina z historią

: Preloader. : Preloader.

Aktualności

Premia za panele fotowoltaiczne przy modernizacji wzrośnie o 21%

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Premia za panele fotowoltaiczne przy modernizacji wzrośnie o 21%

 

     Właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych będą mogli skorzystać z wyższej premii termomodernizacyjnej. Uproszczono procedury i dodano możliwość podniesienia premii za montaż OZE o mocy już od 1 kW. Premia to interesujące wsparciem dla osób, które nie korzystają z zatkanego wnioskami programu "Czyste Powietrze" czy dedykowanego fotowoltaice programu "Mój Prąd".

Przepisy o premii termomodernizacyjnej obowiązują już od kilkunastu lat. Z dotacji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego można skorzystać za pośrednictwem banków komercyjnych. Ich lista jest teraz całkiem spora - liczy 12 banków, w tym największe sieci w Polsce. Premia termomodernizacyjna nie jest tak atrakcyjna jak wysokie dotacje z programu Czyste Powietrze, ale łatwiej po nią sięgnąć. Uproszczenia i podniesienie progu dotacji magą ją uatrakcyjnić. Przepisy zmienionej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zostały w połowie lutego przyjęte przez parlament i ustawa czeka na podpis prezydenta. Warto się jej przyjrzeć  i sprawdzić, na jaki zwrot kosztów inwestycji można liczyć.

Kto może sięgnąć po premię

Premia termomodernizacyjna przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Mogą z niej skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Po zmianach o takie wsparcie będą mogły również ubiegać się gminy i wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy.

Warunkiem jest zaciągnięcie na przedsięwzięcie kredytu. Według noweli, premia termomodernizacyjna ma przysługiwać, jeżeli kwota kredytu stanowi co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Premia wpływa wiec w formie spłaty części kredytu. Nie można go zaciągać na przedsięwzięcia finansowane z innych środków publicznych.

Jakie działania?

Lista działań praktycznie się nie zmienia. W przypadku przedsięwzięcia termomodernizacyjnego chodzi o działania, które powodują zmniejszenie zapotrzebowania na energię, zmniejszeni strat energii, przyłączenie do sieci ciepłowniczej (w związku z czym obniża się koszt ciepła o co najmniej 20 proc.), zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji albo OZE w miejsce dawnego źródła ciepła.

Zapotrzebowanie na energię musi zmaleć o co najmniej 10 proc. w przypadku modernizacji tylko systemu grzewczego i 25 proc. w pozostałych przypadkach. Tu też przepisy zostały uproszczone, ale i tak konieczny jest audyt energetyczny na potwierdzenie tych oszczędności.

Wysokość premii

Premia termomodernizacyjna wynosi 16 proc. kosztów inwestycji. To teoretycznie się nie zmienia, ale w praktyce obecnie przeciętnie było to ok. 12,5 proc. Wysokość dotacji ograniczał limit 2-krotności rocznych oszczędności kosztów energii. W nowelizacji ten warunek zostaje zniesiony. Zniesiono też zapis, że wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi 20 proc. wykorzystanej kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

To podniesie wysokość dotacji. Ma też zachęcić do realizacji kompleksowych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, nawet jeżeli w takim przypadku okres zwrotu z inwestycji będzie dłuższy.

Przy montażu mikroinstalacji OZE premia wzrasta do 21 proc.

Gdy wraz z termomodernizacją w budynku zostanie zainstalowana mikroinstalacja OZE, np. panele fotowoltaiczne, premia wrasta do 21 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz zakup i instalację mikroinstalacji.  Warunek dotyczy osiągalnej mocy instalacji -  co najmniej 1 kW – w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz  6 kW – w przypadku pozostałych budynków.

Modernizacja wielkiej płyty

Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację bloków z wielkiej płyty.  Dodatkowe połączenia warstwy fakturowej z warstwą konstrukcyjną ścian zewnętrznych będzie premiowane  w wysokości 50 proc.  kosztów prac. Zalicza się do nich: sporządzenia dokumentacji technicznej doboru i rozmieszczenia kotew metalowych,  zakupu kotew, przygotowania otworów i montaż kotew.  Kolejny warunek, to przeprowadzenie na końcu z audytu energetycznego, z którego ma wynikać, że elementy budynku poddane termomodernizacji spełniają przepisy dla budynków o efektywności energetycznej, które wejdą w życie od 2021 r.

Premia remontowa wzrasta nawet do 60 proc.

W przypadku budynków wielorodzinnych zamiast premii termomodernizacyjnej można tez wybrać premię remontową wysokości 15 proc. W tym przypadku oprócz termomodernizacji w kosztach są też uwzględniane inne działania, jak np. remont, wymiana balkonów.

Gminy mogą dostać do 50 proc. zwrotu kosztów takiego remontowego przedsięwzięcia. Warunkiem jest, by na terenie gminy obowiązywała uchwała antysmogowa, budynek musi zostać wyposażony w zmodernizowane źródło ciepła (OZE, kogeneracja, sieć albo źródło niskoemisyjne) i spełnić wymagania o efektywności energetycznej, które wejdą w życie w przyszłym roku, co musi potwierdzić audyt energetyczny.  Ta wysoka premia dotyczy tylko budynków należących do gminy, gdzie gmina - lub jej spółka - jest inwestorem.

Premia wzrasta do 60 proc. w przypadku budynków zabytkowych. Tu tez możliwy jest wyjątek w zakresie spełnienia wymagań o efektywności energetycznej z 2021 r.

 

Wejście w życie

Ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów została skierowana w połowie lutego do podpisu prezydenta.  Przepisy mają wejść w życie 30 dni od dnia publikacji.

 

               

Źródło:

https://wysokienapiecie.pl/

 

 

29

LUT

2020

406

razy

czytano

2397/4329

zarnowiec.pl

Najnowsze aktualności

: KONDOLENCJE
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

KONDOLENCJE

10

kwi

2024

: Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w ...

9

kwi

2024

: Uwaga na oszustów! Ostrzegamy
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Uwaga na oszustów! Ostrzegamy

9

kwi

2024

: Bezpłatne konsultacje doradców podatkowych dla osób ...
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Bezpłatne konsultacje doradców podatkowych dla osób ...

9

kwi

2024

: Klub Sportowy "Akademia Sportu Żarnowiec"
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Klub Sportowy "Akademia Sportu Żarnowiec"

5

kwi

2024

: Bezpłatny gminny przewóz pasażerski dla wyborców
: Preloader. : Preloader.

zarnowiec.pl

Nowa

Bezpłatny gminny przewóz pasażerski dla wyborców

5

kwi

2024

Polecamy

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie

Muzeum-Galeria w Woli Libertowskiej

Geoportal - Powiat Zawierciański

Łany Wielkie

Logo serwisu.

Gmina Żarnowiec

:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
: ePUAP - Strefa klienta
: Kącik przedsiębiorcy
: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie
: Lokalna Grupa Działania "Perła Jury"
: Związek Gmin Jurajskich
: Serwis Województwa Śląskiego
: OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w Żarnowcu
: Rynek Rolny - Giełda rolna i ogłoszenia rolnicze
: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Żarnowcu
: Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu
: Szkoła Podstawowa im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie
: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowcu
: Przedszkole Publiczne w Żarnowcu
: informacje i usługi przyjazne obywatelom
: Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
: Koronawirus: informacje i zalecenia
: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zawierciu
: Starostwo Powiatowe w Zawierciu
: Urząd Skarbowy w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu
: Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu
: Szpital Powiatowy w Zawierciu
: Powiatowy Urząd Pracy
: Umów wizytę w urzędzie skarbowym
Gmina Żarnowiec

Do góry

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.