Informacja o wynikach II edycji konkursu „Szkolne Przygody Słodziaków” w gminie Żarnowiec
Informacja o wynikach II edycji konkursu „Szkolne Przygody Słodziaków” w gminie Żarnowiec
Dzieci nie lubią czytać? Nieprawda! Szkoła podstawowa w gminie Żarnowiec wyróżniona w drugiej edycji „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków”!
Gmina Żarnowiec (województwo śląskie) ma z czego być dumna. Zaangażowanie szkolnej społeczności w drugą edycję „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków” zostało dostrzeżone przez kapitułę Jury konkursowego, które nagrodziło pracę ze Szkoły Podstawowej im. H. Grabowskiej "ZETY" w Chlinie. Zadanie konkursowe polegało na przeprowadzeniu w szkole Dnia Głośnego Czytania oraz przygotowaniu wspólnie z dziećmi ekologicznej dekoracji uświetniającej wydarzenie. Dzięki nieprzeciętnej aktywności wychowawców, Szkoła im. H. Grabowskiej "ZETY" w Chlinie otrzymała od Biedronki nagrodę w postaci pakietu nagród rzeczowych dla dzieci i opiekuna wyróżnionej klasy. Z całego kraju do konkursu Biedronki napłynęło blisko 3,5 tys. zgłoszeń.
Trudno przecenić rolę czytania w rozwoju dzieci. Pobudza wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa, sprzyja poznawaniu świata, rozwija empatię. Ponadto historie opisane w książkach, ubrane w symboliczne ramy bajki, pomagają kształtować kodeks moralny i etyczny dzieci. A gdyby jeszcze za pośrednictwem książek uczyć dzieci wrażliwości ekologicznej…? Ten właśnie aspekt mocno wybrzmiał w idei drugiej edycji „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków”. W ramach konkursu posadzono ponad 500 drzew!
O konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”
W skali całego kraju w drugiej edycji konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” wzięło udział 3480 klas z 2239 szkół podstawowych. To oznacza, że ponad 50 000 dzieci zaangażowało się w konkurs Biedronki. Do programu zgłosiło się 6397 nauczycieli.
"Szkolne Przygody Gangu Słodziaków" to konkurs sieci Biedronka skierowany do klas I-III szkół podstawowych. W pakietach konkursowych znajdowały się pomysły na urozmaicenie zajęć nauki czytania oraz scenariusze lekcji dla klas I, II i III. Materiały zostały przygotowane przez doświadczonych metodyków edukacji wczesnoszkolnej, zgodnie z podstawą programową. W tym roku nauczyciele dostali również pakiet materiałów do przygotowania dodatkowej lekcji na temat kształtowania postaw proekologicznych.
Zadaniem w konkursie było stworzenie dekoracji sali lub klasy zawierającej Magiczne Drzewo Słodziaków. Drzewo musiało być wykonane na bazie materiałów nadających się do recyklingu. Mogło być również żywą, zasadzoną wspólnie rośliną. Drugim krokiem było wykorzystanie Magicznego Drzewa Słodziaków podczas zorganizowanych w szkole lub klasie obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Biedronka przyznała 15 nagród głównych i 500 wyróżnień. Do wyróżnionej szkoły im. H. Grabowskiej "ZETY" w Chlinie zostały przesłane upominki rzeczowe w postaci maskotek Słodziaków, długopisów ze Słodziakami, książek o przygodach Słodziaków, kalendarzy dla Nauczycieli na rok 2020 oraz dyplomów i certyfikatów potwierdzających udział w wydarzeniu.Nauczyciele, którzy zorganizowali w swoich szkołach Dzień Głośnego Czytania udowodnili, że wspólne czytanie nadal jest spoiwem łączącym dorosłych z dziećmi. To nieprawda, że dzieci niechętnie sięgają po książki – wystarczy dać im dobry przykład i odpowiednią motywację!
Pełna lista szkół nagrodzonych oraz wyróżnionych w konkursie, wraz z galerią prac uczniów, znajduje się na stronie internetowej: https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/.