Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

33. Rajd Pieszy Szlakiem Walk Oddziału „Hardego” Olkusz - Udórz

Strona główna » Aktualności » 33. Rajd Pieszy Szlakiem Walk Oddziału „Hardego” Olkusz - Udórz

 

33. Rajd Pieszy Szlakiem Walk Oddziału „Hardego” 

Olkusz - Udórz         

 

            W dniach 27-28 września 2019 r. odbył się 33. Rajd Pieszy Szlakiem Walk Oddziału „Hardego”. 

Rajd „Hardego” to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Jego celem jest m.in. upowszechnienie wiedzy historycznej i walorów turystycznych regionu.        

W tym roku w rajdzie wzięło udział ponad 100 osób. Podzielona na kilkuosobowe zespoły młodzież wędrowała partyzanckimi ścieżkami wykonując zadania przygotowane przez rekonstruktorów, związane z historią Armii Krajowej. Fabuła dotyczyła m.in. akcji na niemieckie koszary w Jaroszowcu z 1944 r., podczas której dowodzony przez Piotra Przemyskiego „Aresa” patrol z oddziału Gerarda Woźnicy „Hardego” zdobył dużą ilość broni. W pierwszym dniu drużyny pokonały trasę z Olkusza pociągiem do Jaroszowca skąd wyruszyły w drogę powrotną. Wyniki rywalizacji ogłoszono w ZS nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu. Zwycięstwo przypadło uczniom z ZS nr 1 w Olkuszu.

Z kolei drugiego dnia rajdu 28 września uczestnicy wędrowali z Wolbromia do Udorza. O godzinie 15.00 w kapilicy p.w. NMP w Udorzu odbyła się msza św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy oddziału „Hardego”. Na mszy św., którą odprawił ksiądz Anatol Bujak byli obecni: uczestnicy rajdu, Wójt Gminy Żarnowiec Pan Grzegorz Scelina, przedsztawiciel Szkoły Podstawowej z Chliny Pani Joanna Mendak oraz mieszkańcy Udorza. Następnie uczestnicy przeszli do remizy OSP, gdzie odbyło się podsumowanie rajdu. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli uczniowie z SP w Jeżówce oraz ministranci z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

Zapalono również znicze pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy AK z batalionu „Parasol”.

 

Organizatorzy rajdu:

- Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Olkuszu

- Koło Grodzkie PTTK im. Antoniego Wiatrowskiego w Olkuszu

- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz.

Rajd odbył się dzięki wsparciu: Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Nadleśnictwa Olkusz, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Oddziału IPN w Katowicach oraz sołtysa i Koła Gospodyń Wiejskich w Udorzu. Wydarzenie było objęte patronatem Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka.

 

Oddział Gerarda Woźnicy „Hardego” był największym zgrupowaniem partyzanckim działającym na ziemi olkuskiej podczas II wojny światowej. W strukturze Armii Krajowej wchodził w skład Oddziału Rozpoznawczego „Surowiec” 23. Śląskiej Dywizji Piechoty AK.

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2019-09-30 13:15:22

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCN6724jubilat-maj2020
  • DSCN6735jubilat-maj2020
  • DSCN6722bjubilat-maj2020
  • DSCN6722ajubilat-maj2020
  • DSCN6722jubilat-maj2020
  • DSCN6721jubilat-maj2020
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy