Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Goleniowach

Strona główna » Aktualności » Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Goleniowach

 

         W niedzielę 18 sierpnia w miejscowości Goleniowy w gminie Szczekociny odbyły się Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne organizowane przez Powiat Zawierciański, Gminę Szczekociny oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w ramach projektu pn.: „Czas na mleko - czas na zbiory” – najlepsze tradycje wsi jurajskiej i kieleckiej.

Zgodnie z tradycją dożynkową Delegacje Kół Gospodyń Wiejskich w całego powiatu ofiarowały wieńce przygotowane  z tegorocznych zbóż, owoców i nasion. Gminę Żarnowiec na dożynkach reprezentowało KGW z Udorza.

Starościną Dożynek była Pani Małgorzata Miąsko - pochodząca z miejscowości Koryczany w gminie Żarnowiec. Starostą -  Pan Grzegorz Wyrwał pochodzący z miejscowości Goleniowy  w gminie Szczekociny.

Wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” dla osób działających na rzecz wsi i rolnictwa.  Z naszej gminy odznaczenie otrzymali:

- Toborowicz Krzysztof z Woli Libertowskiej,

- Wawer Marta z Koryczan,

- Galas Jerzy Stanisław z Koryczan,

- Miśkiewicz Grażyna Ewa z Otoli.

 

Podczas uroczystości odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego 2019, w wyniku oceny dokonanej przez Komisję laureatami konkursu zostały:  

I miejsce: miejscowość Dobraków  w gminie Pilica -  nagroda 8.000 zł

II miejsce:

- miejscowości Grabowa w gminie Łazy - nagroda 6.000 zł

- miejscowości Łany Wielkie w gminie Żarnowiec - nagroda 6.000 zł

III miejsce: miejscowość Gulzów w gminie Ogrodzieniec - nagroda 4.000 zł. 

 

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe, które wyróżniono to:  

I miejsce - KGW z Wilgoszczy gmina Irządze 

II miejsce - Stowarzyszenie Wielu Pokoleń „Jesteśmy Solą Tej Ziemi” z Gminy Moskorzew 

III miejsce - KGW z Goleniów. 

 

W konkursie o tytuł Gospodyni i Gospodarza Roku gminę Żarnowiec reprezentowali: Pani Ewelina Woźny oraz Pan Marcin Pająk z Udorza.

Podczas dożynek można było zobaczyć m.in. stoiska promocyjne i wystawy rękodzieła artystycznego (z naszej gminy prace przygotowały Panie: Małgorzata Stolarska z Łan Małych i Urszula Żyła z Otoli).

 

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2019-08-21 09:47:18

Dożynki 2019 r. zdjęć w galerii: 36
więcej
Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCN6724jubilat-maj2020
  • DSCN6735jubilat-maj2020
  • DSCN6722bjubilat-maj2020
  • DSCN6722ajubilat-maj2020
  • DSCN6722jubilat-maj2020
  • DSCN6721jubilat-maj2020
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy