Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

75. rocznica akcji specjalnej „Koppe”

Strona główna » Aktualności » 75. rocznica akcji specjalnej „Koppe”

 

75.  rocznica  akcji  specjalnej  „Koppe”

 

     W dniach  6-7 lipca 2019 r. w miejscowości Chlina i Udórz odbyły się uroczystości poświęcone pamięci poległych żołnierzy Batalionu „Parasol".

W sobotę 6 lipca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie wraz z nauczycielami odbyli rajd rowerowy Chlina – Udórz – Chlina śladami miejsc pamięci narodowej. Po przyjeździe kombatantów i harcerzy Dyrektor Szkoły Barbara Pandel przywitała zebranych. Uczniowie kl. VIII wraz z Panem Sławomirem Kitą przygotowali akademię poświęconą uczestnikom akcji „Koppe”. 

7 lipca w Udorzu odbyła się Msza święta, którą w intencji poległych żołnierzy batalionu „Parasol” odprawił ks. proboszcz Anatol Bujak. Po mszy św. uczestnicy uroczystości wraz z orkiestrą dętą na czele, przeszli pod płytę pamiątkową „Parasola” w wąwozie, w Udorzu. Płyta pamiątkowa została w tym roku odnowiona. Piękne rzeźby przedstawiające poległych żołnierzy zostały wykonane przez artystkę mieszkającą w Olkuszu Panią Marię Witek.

Na miejscu potyczki hm. Jerzy Sierka powitał wszystkich zebranych. Odczytany został Apel Poległych. Wspominano harcerzy, którzy brali udział w akcji. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze. Głos zabrali: Wójt Gminy Żarnowiec - Grzegorz Scelina, Paweł Sokół - Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego oraz Krzysztof Witkowski - historyk. Panie z zespołu „Korona Żarnowca” odśpiewały pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości Orkiestra Dęta z Chliny odegrała Rotę.

 

 

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2019-07-09 20:10:28

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCN4742_spzkl1
  • DSCN4738_spzkl1
  • DSCN4739_spzkl1
  • DSCN4735_spzkl1
  • DSCN4733_spzkl1
  • DSCN4732_spzkl1
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy