Informacja dotycząca zakazu spalania odpadów
Urząd Gminy w Żarnowcu przypomina wszystkim mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy BEZWZGLĘDNY ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Spalając odpady łamiemy prawo, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie i swoim dzieciom.
PAMIĘTAJ!!! DOMOWY PIEC NIE JEST PRZEZNACZONY DO SPALANIA ODPADÓW
NIE WOLNO SPALAĆ:
- wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych,
- zużytych opon i innych odpadów z gumy,
- odzieży, obuwia,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych, trocin czy wiórów,
- sztucznej skóry,
- opakowań po farbach, lakierach,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
CZYM GROZI SPALANIE ODPADÓW:
- pyły z metalami ciężkimi – powodują zagrożenie białaczką,
- tlenki azotu – podrażniają i uszkadzają płuca,
- tlenek węgla – wiąże czerwone ciałka krwi, utrudnia transport tlenu w organizmie,
- dwutlenek siarki – powoduje trudności w oddychaniu,
- chlorowodór – tworzy z parą wodną kwas solny (silnie żrący),
- cyjanowodór – tworzy z parą wodną kwas pruski – blokuje nieodwracalnie oddychanie tkankowe,
- dioksyny i furany – powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płody i strukturę kodu genetycznego oraz mają działanie alergiczne.
Zgodnie z tzw. „uchwałą antysomogową” (Uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji), zakazuje się stosowania następujących paliw stałych: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %, biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %.
Działając na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z uwagi na często występujące w ostatnim okresie nieprawidłowości polegające na spalaniu odpadów zanieczyszczonego drewna przez osoby fizyczne w kotłach nieprzystosowanych do tego celu zwracamy Państwu szczególną uwagę na ten problem. Niestety drewno zanieczyszczone różnego rodzaju substancjami (np. konserwującymi, lakierami, spoiwem, etc.) jest często wykorzystywane przez osoby fizyczne jako paliwo w kotłach nie przystosowanych do tego celu co powoduje emisję do powietrza szkodliwych substancji – w tym benzo(α)piernu, metali ciężkich, formaldehydu, fenoli, ftalanów, itp. Są to substancje niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia i życia a szczególnie niebezpieczne dla dzieci.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w procesie R1 obejmującym wykorzystanie odpadu przez osoby fizyczne jako paliwa do wytwarzania energii można stosować jedynie drewno o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, natomiast stosowanie jako paliwa trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych czy forniru jest całkowicie zabronione. W świetle powyższego należy stwierdzić, że osoby spalające ww. odpady zanieczyszczonego drewna naruszają przepisy prawa.
W celu poprawy jakości powietrza i ograniczania niskiej emisji jesteśmy zobligowani uświadomić Państwu, iż nie wolno spalać odpadów (w tym zanieczyszczonego drewna), ponieważ powoduje to nie tylko zanieczyszczenie powietrza ale również ma negatywny wpływ na zdrowie nas wszystkich, dlatego w przypadku jego wykrycia będzie konsekwentnie karane.
Mając na uwadze zdrowie mieszkańców, ochronę środowiska oraz powszechnie obowiązujące przepisy prawa w naszej gminie mogą być przeprowadzane kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Zgodnie z art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2018, poz. 799 z późń. zm.) pracownicy tutejszego urzędu wraz z funkcjonariuszami Policji są uprawnieni do wstępu do budynku w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów. Osoby, u których zostanie potwierdzony fakt spalania odpadów muszą się liczyć z surowymi karami.
Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2018 r. poz. 992 z późn. zm.): „Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”. W art. 19 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. 2018 poz. 618 z późn. zm.) wskazano, że kara aresztu trwa najkrócej 5, a najdłużej 30 dni i wymierza się ją w dniach. Natomiast zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń karę grzywny wymierza się w wysokości od 20 zł do 5.000 zł, chyba że ustawa stanowi inaczej. Karę grzywny w wymiarze maksymalnym oraz kary aresztu wymierza sąd.
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny (Dz.U.2018 poz. 1600 z późń. zm.) „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.