Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy batalionu „Parasol”

Strona główna » Aktualności » Uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy batalionu „Parasol”

 

74. rocznica akcji specjalnej „Koppe”

 

     W dniach 7 – 8 lipca 2018r. w miejscowości Chlina i Udórz odbyły się uroczystości poświęcone pamięci poległych żołnierzy Batalionu „Parasol".

W sobotę 7 lipca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Haliny Grabowskiej "Zety" w Chlinie wraz z nauczycielami i rodzicami odbyli rajd rowerowy Chlina – Udórz – Chlina śladami miejsc pamięci narodowej. Po przyjeździe kombatantów i harcerzy Dyrektor Szkoły Barbara Pandel przywitała zebranych. Następnie złożono kwiaty przed płytą poświęconą patronce szkoły. Uczniowie wraz z Panem Sławomirem Kitą przygotowali akademię poświęconą uczestnikom akcji „Koppe”. Na zakończenie akademii odśpiewano pieśni patriotyczne. Następnie odbyło się ognisko harcerskie.

W niedzielę 8 lipca w Udorzu odbyła się Msza święta, którą w intencji poległych żołnierzy batalionu „Parasol” odprawił ks. proboszcz Anatol Bujak. Podczas mszy św. została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa przeniesiona z domu Państwa Biedów z Załęża, gdzie w lipcu 1944r. przebywał pod opieką Felicji Bieda ps. "Ali" ciężko ranny w bitwie pod Udorzem po zamachu na Koppego żołnierz Batalionu "Parasol" Eugeniusz Schielberg ps. "Dietrych". Po mszy św. uczestnicy uroczystości wraz z orkiestrą dętą na czele, przeszli pod płytę pamiątkową „Parasola” w wąwozie, w Udorzu. Na miejscu potyczki hm. Jerzy Sierka powitał wszystkich zebranych. Odczytany został Apel Poległych. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze. Na zakończenie Orkiestra Dęta z Chliny odegrała Rotę.

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2018-07-10 14:18:46

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • final_wosp2019_72
  • final_wosp2019_71
  • final_wosp2019_70
  • final_wosp2019_69
  • final_wosp2019_68
  • final_wosp2019_67
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy