Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Światowy Dzień bez Papierosa

Strona główna » Aktualności » Światowy Dzień bez Papierosa

Światowy Dzień bez Papierosa

 

       31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia święto zwraca uwagę na zagrożenia związane z używaniem tytoniu.

Na terenie naszego powiatu koordynatorem Światowego Dnia bez Tytoniu jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu. Tym samym „sanepid” zwraca się o aktywne włączenie się placówek ochrony zdrowia, zakładów nauczania i wychowania, środowisk lokalnych w obchody i podjęcie działań prozdrowotnych poprzez edukację w zakresie skutków zdrowotnych i ekonomicznych palenia tytoniu, organizację punktów informacyjno-edukacyjnych, organizację szkolnych imprez, konkursów, pokazów, inscenizacji, dram, zawodów, ekspozycji wizualnych, pogadanek.Tematem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu 2018 jest „Tytoń i choroby serca”

Palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m. in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia, dlatego palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę. Palacze są także obarczeni znacznie większym ryzykiem wystąpienia tętniaka aorty brzusznej i miażdżycy tętnic obwodowych. Palenie jest również przyczyną niedokrwiennych i krwotocznych udarów mózgu oraz powoduje wzrost ryzyka wystąpienia demencji (otępienia naczyniopochodnego).

Dlatego rzucenie palenia jest najważniejszym zaleceniem zdrowotnym. W trosce o serce należy pamiętać, że nie ma „bezpiecznej ‘’ ilości wypalanych papierosów. Już wypalanie kilku sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka  zachorowania na choroby układu krążenia. Odstawienie papierosów zawsze jest korzystne dla zdrowia. Badania IMPACT dla Anglii
i Walii w latach 1981 – 2000 wykazały, że rzucenie palenia doprowadziło do czterokrotnie wyższej redukcji umieralności z powodu chorób krążenia niż redukcja cholesterolu i redukcja podwyższonego ciśnienia krwi.

 

ŹRÓDŁO:

Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie

Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2018-05-28 12:29:41

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCF3907_tenis19
  • DSCF3906_tenis19
  • DSCF3890_tenis19
  • DSCF3889_tenis19
  • DSCF3905_tenis19
  • DSCF3904_tenis19
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy