Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Cenne surowce na śmietniku. Jak je wykorzystać?

Strona główna » Aktualności » Cenne surowce na śmietniku. Jak je wykorzystać?

 

         Większość produktów jak i ich opakowań, które kupujesz w sklepach, jest wykonana z tworzyw sztucznych (popularnie nazywanych „plastik”), szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli materiałów, które można ponownie wykorzystać.

Ponowne wykorzystanie surowców jest możliwe po ich posegregowaniu na poszczególne grupy materiały. Dzięki temu z potocznych „śmieci” uzyskujemy cenny surowiec z którego można wytwarzać nowe wyroby i odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem.

Są przemysłowe metody sortowania jednak wartość surowca w dużej mierze zależy od tego czy on trafi czysty do profesjonalnych instalacji dlatego niezmiernie ważna jest segregacja u źródła. Czyli segregacja na frakcje w miejscach powstawania odpadów do jakich zaliczamy zarówno przedsiębiorstwa jak i nasze gospodarstwa domowe.

Należy podkreślić iż składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne. Znaczną część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać, a w przypadku stali, aluminium czy szkła teoretycznie w nieskończoność. Jednak i tworzywa sztuczne są obecnie zawracane do obiegu i dla przykładu z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.

Recykling jest ważnym elementem gospodarki ponieważ umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii. Dzięki recyklingowi zmniejszamy wykorzystywanie zasobów pierwotnych (zarówno odnawialnych jak drewno jak i nie odnawialnych jak ropa) jednocześnie ograniczając emisje szkodliwych substancji do środowiska.

Segregowanie odpadów przynosi też korzyści ekonomiczne – segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziesz pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Segregacja się opłaca i jest z korzyścią dla środowiska.

Pamiętajmy Ziemia jest jedna i musimy sami o nią dbać aby przyszłe pokolenia mogły żyć w podobnych warunkach jak my. Dzisiejsza segregacja to jutrzejsza przyszłość.

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2018-04-13 13:10:50

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • 2021dozynkiWlodowice46
  • 2021dozynkiWlodowice45
  • 2021dozynkiWlodowice44
  • 2021dozynkiWlodowice43
  • 2021dozynkiWlodowice42
  • 2021dozynkiWlodowice41
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy