Cenne surowce na śmietniku. Jak je wykorzystać?
Większość produktów jak i ich opakowań, które kupujesz w sklepach, jest wykonana z tworzyw sztucznych (popularnie nazywanych „plastik”), szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli materiałów, które można ponownie wykorzystać.
Ponowne wykorzystanie surowców jest możliwe po ich posegregowaniu na poszczególne grupy materiały. Dzięki temu z potocznych „śmieci” uzyskujemy cenny surowiec z którego można wytwarzać nowe wyroby i odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem.
Są przemysłowe metody sortowania jednak wartość surowca w dużej mierze zależy od tego czy on trafi czysty do profesjonalnych instalacji dlatego niezmiernie ważna jest segregacja u źródła. Czyli segregacja na frakcje w miejscach powstawania odpadów do jakich zaliczamy zarówno przedsiębiorstwa jak i nasze gospodarstwa domowe.
Należy podkreślić iż składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne. Znaczną część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać, a w przypadku stali, aluminium czy szkła teoretycznie w nieskończoność. Jednak i tworzywa sztuczne są obecnie zawracane do obiegu i dla przykładu z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.
Recykling jest ważnym elementem gospodarki ponieważ umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii. Dzięki recyklingowi zmniejszamy wykorzystywanie zasobów pierwotnych (zarówno odnawialnych jak drewno jak i nie odnawialnych jak ropa) jednocześnie ograniczając emisje szkodliwych substancji do środowiska.
Segregowanie odpadów przynosi też korzyści ekonomiczne – segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziesz pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Segregacja się opłaca i jest z korzyścią dla środowiska.
Pamiętajmy Ziemia jest jedna i musimy sami o nią dbać aby przyszłe pokolenia mogły żyć w podobnych warunkach jak my. Dzisiejsza segregacja to jutrzejsza przyszłość.