Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

WYSTAWA W BIBLIOTECE

Strona główna » Aktualności » WYSTAWA W BIBLIOTECE

 

WYSTAWA  PRAC
LOKALNYCH  TWÓRCÓW  I  ARTYSTÓW

 

Zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarnowcu.

W dniach od 20 marca do 30 kwietnia 2018r.

prezentujemy prace Tadeusza i Marcina Ślęzaków z Woli Libertowskiej.

 

        Pasja rzeźbienia zrodziła się u Pana Tadeusza kiedy zachorował na stwardnienie rozsiane. Miał sparaliżowane nogi i musiał poruszać się na wózku inwalidzkim. Z powodu choroby, która postępowała znalazł zajęcie, które pozwoliło mu przestać się zamartwiać i myśleć o chorobie - zaczął rzeźbić w drewnie. Pierwszą postacią, którą wykonał w lipowym drewnie był „Chrystus Zadumany”. Rzeźbienie stało się jego pasją i terapią. Z czasem zaczęły powstawać inne prace, które można było oglądać na wystawach organizowanych m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej „Na Piaskach” w Czeladzi, Muzeum w Chrzanowie, Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Katowicach oraz w Trzebini, Zawierciu, Szczekocinach, Kroczycach i Żarnowcu. Większość jego rzeźb znajduje swoje miejsce u kolekcjonerów sztuki.

W ślad za Tadeuszem poszedł jego syn Marcin, który początkowo pomagał przy pracach ojca. Teraz rzeźbi własne pomysły m.in. zwierzęta, herby miast (herby gmin powiatu zawierciańskiego zdobią salę narad Starostwa Powiatowego), postacie historyczne, motywy sakralne. Rzeźbieniem zajmuje się w wolnych chwilach. Wykonanie takich prac wymaga dużej wyobraźni, cierpliwości, a przede wszystkim serca i talentu.

Tadeusz Ślęzak zmarł w styczniu 2017 roku. Pozostanie w pamięci nie tylko mieszkańców Gminy Żarnowiec.

Piękne rzeźby i płaskorzeźby oraz zdobienia na przedmiotach użytku codziennego można oglądać w naszej bibliotece. Zapraszamy! 

 

 

 

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2018-03-20 12:09:58

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCF3907_tenis19
  • DSCF3906_tenis19
  • DSCF3890_tenis19
  • DSCF3889_tenis19
  • DSCF3905_tenis19
  • DSCF3904_tenis19
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy