Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Informacja o Systemie Zbiórki Opakowań po środkach ochrony roślin

Strona główna » Aktualności » Informacja o Systemie Zbiórki Opakowań po środkach ochrony roślin

 

WAŻNA INFORMACJA DLA ROLNIKÓW

 

       Rolnicy mają obowiązek zwrotu opakowań po środkach ochrony roślin do punktu sprzedaży. Każde inne działania zagrożone jest karą grzywny, może też skutkować zmniejszeniem lub utratą dopłat z ARiMR.

Aby pomóc rolnikom udowodnić oddanie opakowań w załączeniu przekazujemy kartę zwrotu odpadów opakowaniowych po środkach ochrony roślin.

Wraz z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin (PSOR) oraz Fundacją Nasza Ziemia chcielibyśmy uczulić Państwa na problem związany z odbieraniem i gospodarowaniem opakowaniami po środkach ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne (15 01 10*) z tworzywa HDPE, przez nieuprawione do tego podmioty.

W związku z rozwojem rynku przetwarzania odpadów opakowaniowych, rośnie popyt na tworzywo HDPE wśród firm zajmujących się zbieraniem odpadów i recyklingiem. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że firmy te pozyskują opakowania po środkach ochrony roślin, które są skalsyfikowane jako niebezpieczne (15 01 10*) i przetwarzają je jako opakowania z tworzyw sztucznych (15 01 02). W ten sposób nie zostają zachowane wszelkie obostrzenia prawne związane z transportem, składowaniem, sortowaniem i przetwarzaniem odpadów po środkach niebezpiecznych.

Taki proceder jest nie tylko nielegalny i niezgodny z ustawą o odpadach i ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ale także niebezpieczny dla środowiska, a w efekcie - konsumentów.

Surowiec pochodzący z recyklingu opakowań po środkach niebezpiecznych nie powinien być wykorzystywany do produkcji np. opakowań do chemii domowej czy kosmetyków lub mających kontakt z żywnością np. misek czy pojemników, których używamy w naszych kuchniach. Tymczasem właśnie takie produkty powstają z tworzyw sztucznych HDPE pochodzących z recyklingu. Opakowania po środkach ochrony roślin przetwarzanych jako 15 01 10*, czyli zgodnie z prawem, w ramach Systemu PSOR, wykorzystywane są do produktów, które nie mają kontaktu z żywnością – np. rur osłonowych do światłowodów.

Niekontrolowany recykling tworzywa HDPE to zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.

Dlatego tak ważne oraz konieczne jest, aby każde opakowanie po środkach ochrony roślin było zwrócone do punktu sprzedaży!

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje producentów i importerów środków ochrony roślin. Jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR, w ramach którego zbierane są opakowania po środkach ochrony roślin oraz innych substancjach niebezpiecznych wykorzystywanych w rolnictwie.

W 2017 roku nawiązało współpracę z Fundacją Nasza Ziemia, zajmującą się od lat budowaniem świadomości ekologicznej młodych Polaków.

 

Kontakt do Systemu PSOR:

pod numerem infolinii 801 561 461

adresem email kontakt@systempsor.pl

W razie jakichkolwiek wątpliwości, przedstawiciele Stowarzyszenia i Fundacji są do Państwa dyspozycji.

 

 

ZAŁĄCZNIKI

autor: zarnowiec.pl

data dodania: 2017-10-26 07:34:47

Linki

Urząd Gminy Żarnowiec
ul. Krakowska 34, 42-439 Żarnowiec

tel.: (32) 64-49-304, (32) 64-49-320
e-mail: ug@zarnowiec.pl
ePUAP: /637-13-94-249/skrytka

  • DSCF3692_kiermaszb18
  • DSCF3690_kiermaszb18
  • DSCF3686_kiermaszb18
  • DSCF3683_kiermaszb18
  • DSCF3682_kiermaszb18
  • DSCF3679_kiermaszb18
Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek.
Poleć stronę
Zapytanie
Księga gości
Zobacz wpisy