Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy otwiera kartograficzny sezam
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy otwiera kartograficzny sezam. Każdy będzie miał dostęp do podstawowej informacji geologicznej, jakiej dostarczają seryjne mapy geologiczne w skali 1:50 000 wraz z objaśnieniami tekstowymi. Polska jest pierwszym krajem na świecie, który bezpłatnie przekazuje obywatelom pełne dane tego typu.
- Uwalniamy dane zbierane przez dziesięciolecia i jednocześnie uruchamiamy nowy, wielki program kartograficzny, który będzie oparty o najnowsze dane z przynajmniej 10 ostatnich lat, z uwzględnieniem wyników badań geofizycznych i nowych sposobów obrazowania w technologii 3D - zapowiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek. Główny Geolog Kraju podkreślił też, że informacja geologiczna będzie udostępniana bezpłatnie. Za darmo, ponieważ społeczeństwo już za to zapłaciło. Badania były prowadzone za publiczne pieniądze – przypomniał. Zastrzegł, że upowszechniane są tylko te dane, których udostępnianie leży w społecznym interesie.
Dane takie jak np. informacje na temat budowy podłoża, na którym ma być realizowane zaplanowane przedsięwzięcie, są niezbędne do realizacji większości inwestycji, takich jak zakup działki, budowa domu, montaż pomp ciepła, sporządzanie planów zagospodarowania przestrzennego, a także projektów przemysłowych czy infrastrukturalnych. Dzięki mapom wraz z objaśnieniami, które udostępnia Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy zyskamy pożyteczne i efektywne narzędzie, umożliwiające dostęp do podstawowych informacji na temat rozpoznania budowy geologicznej, warunków hydrogeologicznych i środowiskowych. Pozwala to na szybką ocenę obszaru przeznaczonego pod inwestycje.
PIG-PIB zamieścił na swojej stronie internetowej już blisko 5 tysięcy arkuszy map w wersji cyfrowej. Są one udostępniane poprzez przeglądarkę internetową Centralnej Bazy Danych Geologicznych oraz za pośrednictwem aplikacji GeoLog, przeznaczonej dla urządzeń mobilnych.
Bezpłatny dostęp obejmuje cztery podstawowe mapy w skali 1:50 000:
- Szczegółową Mapę Geologicznej Polski (SMGP)
- Mapę Litogenetyczną Polski (MLP)
- Mapę Hydrogeologiczną Polski (MHP)
- Mapę Geośrodowiskową Polski (MGŚP)
Informacje zobrazowane na mapie hydrogeologicznej pomogą na przykład wybrać najlepsze miejsce do wiercenia studni czy też zaplanować ujęcia wód podziemnych na wypadek sytuacji kryzysowych – suszy lub konieczności awaryjnego zaopatrzenia w wodę ludności (MHP). Mapy zawierają też informacje o potencjalnych zagrożeniach dla stanu wód i gruntu, jak również o obszarach narażonych na ryzyko występowania podtopień (MHP) i osuwisk (MGŚP).
Na mapie geośrodowiskowej oznaczono obiekty uciążliwe dla środowiska oraz obszary bezkolizyjnego lokowania przyszłych inwestycji – tak, by ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko. Mapa ta wspiera zatem decyzje lokalizacyjne inwestorów i pomaga właściwie ocenić ryzyko inwestycyjne.
Mapa litogenetyczna wskazuje natomiast, jakie skały tworzą podłoże pod przyszłą inwestycję.